جزئیاتی از گور زن جنگجو

به گزارش کلوب فارسی، باستان شناسان هنگام کاوش در یک قلعه واقع در اسپانیا با یک کشف غیرمنتظره روبرو شدند و بقایای زنی را کشف کردند که با بیش از 20 راهب قرون وسطایی دفن شده بود. حالا نتایج یک تحقیق تازه تعیین نموده است که این زن احتمالا جنگجویی بوده است که جانش را در نبرد از دست داده است.

جزئیاتی از گور زن جنگجو

لایوساینس به نقل از محققان نوشت، این زن جنگجو در زمان مرگ حدودا 40ساله بوده است. قد او تقریبا 150 سانتی متر بوده، جثه مبه وسیلهی داشته و در استفاده از شمشیر مهارت داشته است.

باستان شناسان بقایای این افراد را هنگام کاوش در گورستانی واقع در محوطه قلعه Zorita de los Canes واقع در شهر گوادالاخارا کشف کردند. قدمت این گورها به فاصله قرن دوازدهم تا پانزدهم میلادی باز می گردد که همزمان با دوره ای است که شبه جزیره ایبریا شاهد کشمکش های پیچیده مذهبی و سیاسی بین گروه های مسیحی و اسلامی بود.

بر اساس مقاله ای که در چهاردهم مه در مجله ساینتیفیک ریپورتز منتشر شد، در بسیاری از اسکلت های کشف شده آثاری از جراحات شدید و در مواردی حتی مرگبار دیده شده است که از جمله آن ها به تعداد قابل توجهی از جراحات ناشی از ضربات تیز تیغه و ضربات ناشی از اصابت شیئی با لبه ضخیم در جمجمه و ناحیه لگن می توان اشاره نمود که احتمالا در جریان نبرد به وجود آمده اند.

بر اساس آنالیز بقایای این زن به نظر می رسد که او نیز همانند راهبان در جنگ جانش را از دست داده است، چراکه هیچ نشانه ای از رشد مجدد استخوان هایش در اطراف جراحاتش دیده نمی گردد. این راهبان جنگجو، به محفل کالاتراوا تعلق داشتند که در سال 1158 میلادی در اسپانیا تاسیس شد. این محفل نیز همانند شوالیه های معبد وظیفه حفاظت از Calatrava la Vieja، شهری در امتداد مرز مورد مناقشه بین سرزمین های مسیحی و مسلمان را بر عهده داشت.

محققان با تجزیه و تحلیل ایزوتوپ های مختلف یا بقایای نیتروژن موجود در استخوان های کشف شده در قلعه به این نتیجه رسیدند که رژیم غذایی راهبان سرشار از طیور و ماهی های دریایی بود که به وسیله محبوب طبقه ممتاز شبه جزیره ایبریا و قابل ترجیح داده می شد و در دسترس بود.

محققان در مقاله مذکور نوشتند که مصرف زیاد ماهی نشان می دهد که راهبان محدودیت های مذهبی را برای استفاده از گوشت رعایت نموده اند.

تحقیقات بعلاوه نشان داد که زن دفن شده در مقایسه با مردان، پروتئین بسیار کمتری مصرف نموده بود که می توان نتیجه گرفت این زن احتمالا به طبقه اجتماعی پایین تری نسبت به راهبان تعلق داشته است.

بر اساس یکی از فرضیه های مطرح شده، این زن خدمتکار قلعه بوده است که در هنگام نبرد، مبارزه نموده است و در این راه جانش از دست داده است. البته در استخوان های او اثری از ساییدگی های معمول مربوط به خدمتکاران دیده نمی گردد.

به گفته محققان، برای تشخیص اندازه هم عصر بودن زن و راهبان باید تحقیقات بیشتری انجام گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 7 تیر 1403 بروزرسانی: 7 تیر 1403 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 455

به "جزئیاتی از گور زن جنگجو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی از گور زن جنگجو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید