افت 17 هزار و 301 واحدی شاخص بورس

به گزارش کلوب فارسی، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز تحت تأثیر جو روانی قیمت گذاری دستوری با 17 هزار و 301 واحد عقب نشینی همراه شد.

افت 17 هزار و 301 واحدی شاخص بورس

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران که هفته گذشته فرایند رو به رشد طی کرده بود، امروز در اولین روز کاری معاملات به نظر می رسد، تحت تأثیر اقدام وزارت صنعت در جلوگیری از قیمت گذاری دستوری دو خودروساز که در بورس حضور دارند، فرایند رو به ریزش به خود گرفت. بگونه ای که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش 17 هزار و 301 واحد به رقم یک میلیون و 439 هزار و 177 واحد رسید.

قیمت دلار در بازار امروز گر چه رو به رشد است و از 28 هزار تومان نیز فراتر رفت، اما بازار تحت تأثیر روانی قیمت دستوری رو به کاهش نهاده است.

امروز شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 3342 واحد به رقم 387 هزار و 942 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران امروز به بیش از 5 میلیون و 751 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در بورس تهران بیش از 5.5 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 511 هزار فقره معامله و به ارزش 4 هزار 351 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص های بورس قرمز بودند بگونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 1.1 درصد افت کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن 0.85 درصد کاهش یافتند، شاخص آزاد شناور 1.2 درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس 1.2 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 1.1 درصد کاهش یافت.

نماد هایی که قبلاً شاخص ساز بودند امروز بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را بازی کردند که می توان به ترتیب نماد پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، شستا، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران، بانک ملت و گل گهر را اشاره کرد.

در فرابورس ایران هم امروز اوضاع تعریفی نداشت و شاخص کل در پایان معاملات با 169 واحد کاهش به رقم 20 هزار و 478 واحد رسید.

امروز ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 143 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه که شامل شرکت های اخراجی از بازار های اصلی فرابورس و نیز شرکت هایی که تازه می خواهند وارد بازار سرمایه شوند به بیش از 361 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 2.1 سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 280 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 896 میلیارد تومان داد و ستد کردند که با این حساب ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس امروز به 8 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز نماد صنعتی مینو یک تنه بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته و برعکس نماد های پتروشیمی زاگرس، پلیمر آریاساسول، صبا تأمین، ذوب آهن اصفهان، فرابورس ایران و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

بازار سرمایه ایران بیشتر تحت تأثیر حوادث جانبی قرار گرفته و به جای اینکه مؤلفه های بنیادی اقتصاد کلان بر آن اثر بگذارد، شایعات و حاشیه ها بر آن اثرگذار است، به عنوان مثال امروز با وجود اینکه قیمت دلار در بازار رو به رشد بوده و رکورد یکساله را شکست، اما اثر مثبت بر بازار نگذاشت و برعکس یک اطلاعیه مبنی بر لغو قیمت گذاری دستوری و جلوگیری از افزایش قیمت خودرو که یکی از صنایع حاضر در بورس است، باعث ریزش بازار شد، به هر حال اقتصاد ایران ملغمه ای از تعیین قیمت دستوری و ساز و کار بازار است، به گونه ای که هم اکنون قیمت بنزین از قیمت آب معدنی کمتر است، همچنین در حالی که قیمت خوراک پتروشیمی ها با نرخ غیرواقعی ارائه می شود، اما محصولات پتروشیمی ها و قیمت های دلار آزاد صادر می شود و در کشور ما سالانه حدود 100 میلیارد دلار یارانه های پنهان در قالب دلار ارزان و یا گاز و برق ارزان به صنایع داده می شود و به هر حال با این وجود محصولاتی که از طریق این یارانه های ارزان تولید می شود، در بورس حضور دارند و گاهی محصولات آن ها هم قیمت گذاری می شود، اما با این وجود باز هم بازار سرمایه گزینه شفاف تر و بهتری برای سرمایه گذاری به شمار می رود و به جای اینکه مردم پس انداز های خود را صرف خرید ماشین به عنوان یک کالای سرمایه ای کنند و یا اینکه در بازار های بیت کوین و ارز های مجازی که هیچ اطمینانی در آن نیست، پول خود را هدر دهند بهتر است در بازار شفاف و رسمی سرمایه و بورس سرمایه گذاری کنند تا هم عایدی داشته باشند و هم اینکه بتوانند به اقتصاد کشور در حد توان کمک کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 آذر 1400 بروزرسانی: 29 آذر 1400 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 30

به "افت 17 هزار و 301 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت 17 هزار و 301 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید