این تخصص های پزشکی دیگر طرفدار ندارند ، افزایش تمایل به رشته های زیبایی ، خطر آبکی شدن خدمات سلامت

به گزارش کلوب فارسی، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور گفت: استقبال برای افتتاح مطب بسیار کم شده و بسیاری از مطب های فعال هم به دلیل مسائل درآمدی بسته شده اند زیرا مطب داری از نظر مالی به صرفه نیست.

این تخصص های پزشکی دیگر طرفدار ندارند ، افزایش تمایل به رشته های زیبایی ، خطر آبکی شدن خدمات سلامت

به گزارش خبرنگاران، علی سالاریان معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور درباره پیشنهادهای مطرح شده برای مشخص تعرفه های پزشکی سال 1402، گفت: باید توجه داشته باشیم که تورم موجود در جامعه می تواند بر روی کیفیت خدمات سلامت، انگیزه پزشک، مهاجرت پزشک و ... اثر بگذارد. بنابراین تعرفه بسیار مهم است. از سوی دیگر تعرفه اضافی که باعث شود پرداخت از جیب مردم در این شرایط بالا رود نیز خطرناک بوده و می تواند آسیب زا باشد.

تعرفه های پزشکی افزایش واقعی یابد تا خدمات پزشکی آبکی نشوند

وی افزود: دولت ها در این مواقع موظفند که به عنوان پایه ای ترین حق یک فرد که سلامت و حفظ جان است، به کمک مردم بیایند و بخش خالی و اثرات تورم و جبران قیمت بالارفته را در بیمه ها اعمال کنند تا هم خرج و پرداخت از جیب مردم افزایش نیابد و هم با پایین نگه داشتن دستوری تعرفه، این وزن بر شانه نحیف جامعه پزشکی تحمیل نشود. امروز اعلام می کنند که تورم 46.3 درصد است. وقتی تورم میانه 46.3 درصد است، در حوزه پزشکی که بیشتر دستگاه ها و لوازمش از خارج از کشور خریداری می شود و وابسته به ارز است، قطعا تورم 20 تا 30 درصد بیش از این 46 درصد است. بنابراین واضح است که برای حفظ کیفیت خدمات سلامت و برای اینکه کیفیت خدمات تنزل پیدا نکرده و این خدمات به قولی آبکی نشود، دولت باید بیمه ها را تقویت کند و افزایش واقعی در تعرفه های پزشکی رخ دهد.

اُفت کیفیت خدمات سلامت در سال های اخیر/ افزایش میل به سمت رشته های زیبایی و جراحی های غیرضرور

سالاریان ادامه داد: اینکه بخواهیم به صورت دستوری و با توجه به میزان پول مقرری که داریم، نرخ خدمات پزشکی را قیمت گذاری کنیم، باعث کاهش کیفیت خدمات پزشکی می شود. در عین حال این روش به سلامت مردم آسیب زده و باعث شده که کیفیت خدمات سلامت در سال های اخیر اُفت پیدا کند و در عین حال بسکمک از پزشکان خوب ما مهاجرت کردند، بسکمک به سمت رشته های زیبایی یا جراحی هایی که خیلی حیاتی نیست، رفته اند. از طرفی پزشک مجبور است برای اینکه مطبش بشود و زیر بار هزینه های آنچنانی نرود، این اقدامات را انجام دهد.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور درباره پیشنهادات این سازمان در زمینه افزایش تعرفه های سال آینده، گفت: عددی که معمولا پیشنهاد می کنیم به این صورت است که برای جزء حرفه ای یعنی دستمزد پزشک، میزان افزایش سازمان تامین اجتماعی، یعنی حقوق کارگری در نظر گرفته شود. همچنین برای مشخص جزء فنی که مربوط به خرید دستگاه، اجاره مطب و ... است، آمار را در زمینه تورم باید در نظر گرفت که البته هر یک از این ها وزنی دارد. سازمان نظام پزشکی بر این اساس پیشنهادش را ارائه می دهد. هرچند دولت همیشه از این مبلغ پیشنهادی سازمان می کاهد. در ماه اخیر نرخ تورم حداقل 46 درصد است. از طرفی افزایش حقوق کارگری هم اعمال می شود که باید در مشخص تعرفه ها مورد توجه قرار گیرند. در حال حاضر هم در شورای عالی بیمه در حال پیگیری هستیم.

مشخص تعرفه ها بر اساس کف تاب آوری مراکز درمانی

سالاریان با بیان اینکه تورم در حوزه درمان بالاتر از تورم میانگین در جامعه است، گفت: قیمت دستگاه هایی مانند MRI، لوازم سی تی اسکن، داروها، کیت های آزمایشگاهی و ... تا پنج الی هفت برابر شده است. همه این موارد به عنوان جزء فنی در نظر گرفته شده و باید لحاظ شود. باید در کشور کف تاب آوری مراکز ارائه دهنده خدمت را بررسی و احصاء کنیم و از دولت هم انتظار داریم که آن ها را اعمال کند.

لزوم افزایش تعرفه ها؛ از هتلینگ تا ویزیت

وی درباره بخش های مختلف تعرفه که باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: به عنوان مثال در حال حاضر در بخش هتلینگ ببینید که قیمت هتل داری در مراکز درمانی اعم از ساختمان، تخت، مواد غذایی که باید به بیمار و همراه بیمار ارائه شود و ... چقدر افزایش یافته است. در زمینه آزمایشگاه، قیمت کیت ها چند برابر شده است. ما انتظار داریم که وقتی آزمایش می دهیم، متخصص پاتولوژی به درستی آزمایش مان را بررسی کند و وقتی قیمت ها چند برابر شد، این مستلزم مشخص و افزایش مناسب تعرفه هاست. حتی در حوزه مطب داری و نسخه نویسی، باید توجه کرد که یک متخصص اطفال دو سال قبل در تهران چقدر اجاره مطب می پرداخته و اکنون اجاره مطب چقدر است؟. بنابراین ویزیت هم باید افزایش مناسب داشته باشد تا برای پزشک، کار در مطب به صرفه باشد.

افتتاح مطب مامایی به صفر رسیده است/ مطب داری به صرفه نیست

سالاریان گفت: در حال حاضر طبق مشاهداتی که داشته ایم، استقبال برای افتتاح مطب بسیار کم شده و بسکمک از مطب های فعال هم به دلیل مسائل درآمدی بسته شدند. زیرا مطب داری از نظر مالی به صرفه نیست. همچنین بسکمک از مطب ها هم به کارهای غیرضرور تغییر عملکرد داده اند. البته ما نمی گوییم که انجام اقدامات و اعمال زیبایی بد است و باید به میزان نرمال در دسترس مردم باشد، اما اینکه فوق تخصص رشته های مختلف کار زیبایی کنند، معنا ندارد. جامعه برای یک فرد امکانات گذاشته تا درس تخصصی و فوق تخصصی بخواند، اما وقتی فارغ التحصیل می شود، نمی تواند مایحتاج، مسکن و ماشین اش را تامین کند. در نتیجه مجبور است کاری را انجام دهد که اصلا نیاز به این همه سال آموزش نداشته است. این موارد نشان می دهد که ما در تعرفه گذاری و نرخ گذاری خدمات سلامت، درست عمل نکردیم و دولت حق جامعه پزشکی را ادا نکرده است.

وی درباره شرایط تعطیلی مطب های پزشکی در سال های اخیر، گفت: افتتاح کلینیک ها و موسسات درمانی، بسیار کاهش یافته است. در برخی رشته ها مانند مامایی که افتتاح مطب به صفر رسیده است. به این معنا که افتتاح مطب مامایی در کل کشور شاید در سال انگشت شمار باشد یا ایجاد مطب نو در زمینه طب پایه و عمومی بسیار کم شده است و اگر هم ایجاد شود، در حوزه خدمات زیبایی و اعتیاد است. البته نه اینکه ارائه این خدمات بی ارزش باشد، بلکه نشان می دهد که ارائه خدمت در سایر حوزه های پزشکی یه هیچ وجه به صرفه نیست و این باعث می شود که مردم خدمت مورد نیازشان را دریافت کنند.

تخصص ها و فوق تخصص هایی که در خطرند

سالاریان با بیان اینکه جامعه پزشکی کشور به لحاظ علمی بسیار پیروز است، اظهار کرد: در کشورهای پیرامونی مان و در دنیا، در حوزه پزشکی حرف برای گفتن داریم. بنابراین لازم است که این سرمایه حفظ شود و با بی تدبیری آن را از دست ندهیم. باید توجه کرد که اکنون با این شرایط درآمدی پزشکان و تعرفه های پزشکی، رشته هایی مانند عمومی، داخلی و اطفال در خطرند و اخیرا رشته های جراحی هم مانند جراحی عمومی به این گروه اضافه شدند. کرسی های بسکمک از رشته های پزشکی مانند عفونی، اطفال و... خالی مانده و این موضوع اخیرا هم به رشته های فوق تخصصی تسری یافته است. به عنوان مثال فوق جراحی قلب و ... فرد می گوید من سال های عمرم را در یک رشته فوق تخصصی حساس آموزش ببینم، در بالای 40 سالگی فارغ التحصیل شوم و بعد ببینم بازاری وجود ندارد و تعرفه های مشخصی هم اصلا منطقی نیست. با این شرایط کرسی های آموزشی در این رشته ها خالی می ماند.

رشته های در معرض خطر

وی درباره رشته های در معرض خطری که داوطلب برای آن ها کم است، گفت: زمانی که حقوق مکفی باشد و امکانات وجود داشته باشد، کسی بدش نمی آید که مدرک بالاتر اخذ کند، اما وقتی فردی می بیند که در بالای 40 سالگی فارغ التحصیل می شود و نمی تواند خرج مطبش را دربیاورد و باید یک حقوق حداقلی و کارمندی را که می توانسته در سن 20 سالگی به دست آورد، اکنون در 40 سالگی در بیمارستان به دست آورد، قطعا گرایشی برای خواندن تخصص در برخی رشته ها ندارد. متاسفانه رشته های مادر هستند که اقبال نسبت به آن ها کم شده است؛ مانند تخصص طب اورژانس، عفونی، داخلی و... و این موضوع دارد به سمت رشته هایی که در گذشته لوکس هم محسوب می شد، کشیده می شود. به عنوان مثال درباره فوق تخصص جراحی های اطفال، قلب، قفسه سینه و ... حتی تخصص هایی که بسیار استراتژیک است، مانند فوق تخصص عروق و ... در خطرند و کرسی هایشان خالی می ماند. زیرا فارغ التحصیلی که در دوره عمومی یا تخصص می خواهد به مقطع بالاتر رود، بررسی می کند و می بیند که دو سال باید با کمترین حقوق که در حد دانشجویی است، سخت ترین کار را انجام دهد و بعد از فارغ التحصیلی هم بازار دلچسب نیست. بنابراین به جای این کار، یا بازارهای مجذوب کننده تری در کشورهای اطراف وجود دارد که مهاجرت می کنند یا اینکه وارد بازارهای مجذوب کننده تر و پول سازتر داخلی می شوند.

همکاران ما هم باید امرار معاش کنند

سالاری ادامه داد: در عین حال نمی توان همکاران ما را سرزنش کرد؛ چراکه آنها هم باید امرار معاش کنند، زندگی کنند و بتوانند جوابگوی خانواده باشند. بازار زیبایی اکنون بسیار داغ شده و بسکمک از همکارانی که در رشته های مختلف تحصیل کردند و رشته های استراتژیکی هم دارند، می بینیم که در مطب ها و بیمارستان ها به سمت اعمال جراحی زیبایی روی آوردند. البته باید توجه کرد که اینهم مُسَکن است و ماندگار نیست. به نظر می رسد که با ادامه روند در سال های آینده از نظر تخصص و خدمات پزشکی دچار آسیب و معضلات زیادی می شویم و مردم در این زمینه دچار خسران خواهند شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 بهمن 1401 بروزرسانی: 12 بهمن 1401 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 344

به "این تخصص های پزشکی دیگر طرفدار ندارند ، افزایش تمایل به رشته های زیبایی ، خطر آبکی شدن خدمات سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این تخصص های پزشکی دیگر طرفدار ندارند ، افزایش تمایل به رشته های زیبایی ، خطر آبکی شدن خدمات سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید