کشف مارهای 40 متری در ونزوئلا ، عکس

به گزارش کلوب فارسی، هنر نقاشی صخره ای در ونزوئلا، یکی از بزرگ ترین حکاکی هایی است که تا به امروز یافت شده و قدمت آن به 2000 سال قبل برمی شود. نقش مارهای 40متری جزو شاخص ترین این آثار است.

کشف مارهای 40 متری در ونزوئلا ، عکس

غزال زیاری: در امتداد رودخانه اورینوکو در آمریکای جنوبی، حکاکی های ماقبل تاریخی یافت شده است که در آن آثاری از مارهای غول پیکر به چشم می خورد؛ این حکاکی ها از بزرگ ترین نمونه هنرهای صخره ای است که تا به امروز در سراسر دنیا رویت شده و قدمتش به بیش از 2000 سال قبل برمی گردد. بعضی از این نمونه مارهای حکاکی شده بیش از 40 متر طول دارند.

اورینوکو کجاست؟

اورینوکو از بزرگ ترین رودهای دنیا است که در ونزوئلا و در امتداد مرز این کشور با کلمبیا در جریان است و این نقاشی ها، در بخش های بالایی و میانی این رودخانه رویت شده اند.

خوزه اولیور از دانشگاه کالج لندن درباره این حکاکی های مجذوب نماینده و متفاوت گفته است: نمونه جالب توجهی از هنر صخره ای در امتداد رود اورینوکو، به ویژه در کشور ونزوئلا وجود دارد. این ها عموماً نقاشی هایی هستند که در پناهگاه های صخره ای یافت می شوند و حکایت از آن دارند که این نقطه، محلی کلیدی بوده که هویت محلی را به نمایش گذاشته و به بازدیدنمایندگان می فهماند که آنها اینجا هستند.

طبق شرح اولیور، در بسیاری از مکان های روباز در کنار رودخانه حکاکی روی صخره ها رواج داشته؛ اما همه این موارد به صورت رسمی ثبت نشده اند. اولیور و همکارانش از سال 2015 به بعد، بارها به مناطقی در امتداد حاشیه این رودخانه سفر نموده اند تا تصاویر بیشتری از این حکاکی های سنگی ثبت نمایند.

فیلیپ ریریس، یکی از اعضای این گروه که در دانشگاه بورنموث بریتانیا مشغول فعالیت است، دراین باره گفته است: یافتن سایت های نو با چنین حکاکی هایی کار سختی نیست و به هر سمتی بروید، با نمونه های بیشتری روبه رو می شوید.

اعضای این تیم در جریان سفرهای تحقیقاتی شان، ده ها سایت با آثار هنری را کشف کردند که 13 مورد از آن ها دارای حکاکی هایی با ارتفاع حداقل 4 متر بودند. ریریس ادامه داد: کشف هر چیزی در این ابعاد، از نظر ما بی نظیر و حیرت انگیز است. این بدان معناست که اغلب این حکاکی ها، از فواصل بسیار دور، مثلاً 500 متر تا یک کیلومتری قابل رؤیتند.

طرح های یافت شده در حکاکی ها

در بیشتر این حکاکی ها، نقوشی از انسان، پستانداران، پرندگان، هزارپاها و شکل های هندسی مشاهده می شوند؛ اما بزرگ ترین نقوش یافت شده مارها بودند که عرض بعضی از این حکاکی ها تا 42 متر می رسد. ریریس درباره علت اهمیت مارها در این حکاکی ها گفته است: در اسطوره های مردم بومی اورینوکو، مارهای آناکوندا و بوآ نقش پررنگی دارند و از همین رو به شدت موردتوجه قرار گرفته اند. آنها این مارها را موجوداتی کشنده می شناختند که می توانستند انسان ها و حیوانات بزرگ را از پا درآورند.

هنر صخره ای در امتداد این رودخانه حاکی از آن است که احتمالاً این کنده کاری های باستانی، نشانی از سرزمینی است که روزگاری گروه خاصی در آنجا زندگی می نموده اند؛ اما لزوماً هشداری برای دور کردن افراد از آن منطقه نبوده است.

ریریس در شرح بیشتر می گوید: این احتمال وجود دارد که این حکاکی ها در حکم هشدار باشند؛ بلکه تمرینی بوده اند که بین جوامع به اشتراک گذاشته می شده است.

درعین حال سرامیک های مربوط به 2000 سال پیش که در این منطقه کشف شده، دارای نقوش مشابهی با نقوش حکاکی هاست که نشان می دهد که این هنر صخره ای در همان حدود زمانی و تقریباً 2 هزار سال پیش ایجاد شده اند.

اعضای این گروه امیدوارند تا بتوانند حکاکی های بیشتری را کشف نمایند و به سرنخ هایی درباره منشأ و هدف این هنر صخره ای دست بیابند. به عنوان مثال بسیاری از این حکاکی ها در نزدیکی پناهگاه هایی صخره ای با محل دفن افراد یافت شده اند که نشان می دهد که ممکن است این نقوش به نوعی به شیوه های تدفین باستانی ارتباط داشته باشد.

آندرس ترونکوسو از دانشگاه شیلی در این باره شرح داد: این تحقیق ارزشمندی است که هنر صخره ای را در منطقه ای ناشناخته در آمریکای جنوبی به نمایش درمی آورد و به کسب اطلاعات بیشتر درباره این منطقه کمکی زیادی می نماید.

پاتریک رابرتز از مؤسسه ماکس پلانک در امور علوم تاریخ انسان در آلمان دراین باره گفته است: وقتی صحبت از هنر صخره ای می گردد، فکر اروپایی-آمریکایی ها سراغ ماموت ها، شیرهای غار و پستانداران بزرگ غارهای پلیستوسن در اروپای غربی می رود. باید این را در نظر داشت که حکاکی های مارهای غول پیکری که در این آنالیز موردمطالعه قرار می گیرند، بعضی از بزرگ ترین تصاویر هنر صخره ای در سراسر دنیا است که از دل یک دشت گرمسیری آمده اند.

منبع: newscientist

54321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 خرداد 1403 بروزرسانی: 16 خرداد 1403 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 452

به "کشف مارهای 40 متری در ونزوئلا ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مارهای 40 متری در ونزوئلا ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید