13 واقعیت شگفت انگیز درباره شیرها

به گزارش کلوب فارسی، شیر ها یکی از باورنکردنی ترین حیوانات روی کره زمین هستند. آن ها نه تنها یکی از بزرگترین شکارچیان دنیا هستند، بلکه در گروه های بزرگ نیز شکار می نمایند.

13 واقعیت شگفت انگیز درباره شیرها

به گزارش فرادید؛ ما فهرستی از شگفت انگیزترین حقایق شیر را که برای شما جالب به نظر می رسند، گردآوری نموده ایم. همه چیز را خواهید فهمید، از شیری که از سقوط هواپیما جان سالم به در برده تا اینکه چرا صدای شیر ها از ورزشگاه های فوتبال هم بلندتر است!

1. بزرگترین شیری که تا به امروز ثبت شده است 313 کیلوگرم وزن داشت!

بزرگترین شیری که تا به امروز ثبت شده است 313 کیلوگرم وزن داشت. تصویر این شیر در سال 1936 در آفریقای جنوبی گرفته شد. جالب است بدانید که بزرگترین گرگ ثبت شده تا به حال فقط 80 کیلوگرم وزن داشته است.

این رقم در مقایسه با میانگین وزن شیر های نر که بین 150 تا 260 کیلوگرم است هنوز قابل توجه است.

شیر های باستانی می توانستند حتی به مقدار های بزرگتر هم برسند. شیر آمریکایی که حدود 11000 سال پیش منقرض شد می توانست به 552 کیلوگرم برسد!

2. شیر ها بیش از 20 ساعت در روز می خوابند!

ممکن است از 8 یا 9 ساعت خوابیدن در شب لذت ببرید، اما شیری که این مقدار می خوابد نمی تواند کار کند. برای شکار کردن بسیار انرژی ضروری است، بنابراین شیر ها زمان زیادی می خوابند تا انرژی را بین شکار حفظ نمایند.

در مجموع، شیر ها حدود 20 تا 21 ساعت در روز می خوابند! گونه هایی مانند شیر ها که شکارچیان طبیعی کمی دارند، بیشتر می خوابند. گیاهخواران معمولاً کمتر می خوابند. فیل ها و زرافه ها کمتر از دو ساعت در روز در طبیعت می خوابند.

3. شیرها، ببر ها و خرس ها می توانند برترین دوستان شوند!

پس از یورش پلیس به خانه ای در آتلانتا در سال 2001، آن ها متوجه شدند یک جنایتکار به طور غیرقانونی از یک شیر، ببر و توله خرس نگهداری می نماید که همگی دچار سوءتغذیه بودند. این سه توله به پناهگاه حیوانات منتقل شدند و در آنجا بهبود یافتند.

این چیزی است که شگفت انگیز است: سه شکارچی در طول این تجربه به هم پیوسته بودند و برای همواره دوست شدند. آن ها در یک محیط زندگی می کردند و تا زمان مرگ شیر و ببر پیوندی باورنکردنی داشتند. امروز فقط خرس به جای مانده است.

4. غرش شیر تا بیش از 8 کیلومتر شنیده می گردد!

در اینجا یک واقعیت شیر وجود دارد که مطمئناً تحت تأثیر قرار می گیرید. غرش شیر به حدود 114 دسی بل می رسد! مقدار صدا در بازی های بزرگ فوتبال به طور میانه حدود 111.2 دسی بل است که صدای غرش شیر را حتی از ورزشگاه های مملو از جمعیت بلندتر می نماید!

هیچ گربه بزرگ دیگری نمی تواند به بلندی یک شیر غرش کند و صدای غرش آن ها بیش از 8 کیلومتر است.

5. معروف ترین شیر دنیا - شیر MGM - از یک سانحه هوایی جان سالم به در برد!

اگر تا به حال فیلم جیمز باند را دیده اید، شیر MGM را دیده اید که در ابتدای فیلم غرش می نماید. MGM در سال 1916 علامت تجاری شیر را به خود اختصاص داد و از آن موقع به بعد این یک ویژگی نمادین در ابتدای فیلم های آن ها بوده است.

با این حال، شاید ندانید که شیر MGM یک بار از سقوط هواپیما جان سالم به در برده است! در سال 1927، MGM در حال پرواز در هواپیما در پروازی از سن دیگو به نیویورک بود. به طور شگفت انگیزی، شیر MGM از سقوط جان سالم به در برد و تا زمان نجات چهار روز زنده ماند. در طول مدتی که از ساندویچ و شیر هواپیمای سقوط نموده تغذیه می کرد. این شیر با نام لئو خوش شانس شناخته شد و از چندین اتفاق ناگوار دیگر از جمله یک کشتی غرق شده و انفجار در استودیو جان سالم به در برد.

6. بهای ورود به باغ وحش لندن دادن گربه یا سگ به عنوان غذا به شیر ها

من شخصاً ترجیح می دهم برای ورود به باغ وحش 20 دلار بپردازم، اما در گذشته متفاوت بوده است.

صد ها سال پیش، اگر در اروپا زندگی می کردید، خانواده سلطنتی در لندن حیوانات مختلفی را از سراسر دنیا نگهداری می کرد.

ویلفرد بلانت نویسنده در کتاب خود نوشت: در قرن هجدهم، عموم مردم با پرداخت سه نیم پنس یا در عوض، تهیه یک گربه یا سگ برای دادن آن ها به شیر ها به باغ وحش پذیرفته می شدند.

7. شیر ها 94 درصد زیستگاه و بیش از 90 درصد جمعیت خود را از دست داده اند

5000 سال پیش، شیر ها از شمال یونان به اروپای شرقی، در سراسر ایران و هند و در سراسر آفریقا پرسه می زدند.

امروزه شیر ها بیش از 94 درصد از محدوده تاریخی خود را از دست داده اند. آن ها فقط یک جمعیت کوچک در یک پارک ملی در هند دارند. در آفریقا، آن ها تا حد زیادی از غرب و شمال آفریقا محو شده اند. جمعیت شیر های به جای مانده در سراسر آفریقای جنوبی و شرقی زندگی می نمایند. نگران نماینده تر این است که کاهش آن ها ادامه دارد.

بین سال های 1993 تا 2014، ICUN تخمین زد که جمعیت شیر های دنیا تا 42 درصد کاهش یافته است.

در اوایل دهه 1960، تخمین زده می شد که 100000 شیر در سراسر آفریقا زندگی می کردند. در اوایل قرن بیستم، برآورد ها جمعیت شیر ها را بین 200000 تا یک میلیون شیر نشان می داد.

امروزه جمعیت دنیای شیر حدود 20000 تخمین زده می گردد. این بدان معناست که جمعیت شیر ها از ابتدای قرن بیستم از 90 درصد به 98 درصد کاهش یافته است.

8. شیر ها شکارچیان بزرگی هستند، اما قلب های کوچکی دارند

شیر ها یکی از بزرگترین شکارچیان دنیا هستند، اما محدودیت هایی دارند. به عنوان مثال، وزن قلب آن ها فقط 1175 گرم است که برای مقدار بدن آن ها کوچک است. به علت قلب و ریه های کوچکتر، شیر ها شکارچیان استقامت نیستند. در عوض، آن ها برای غافلگیری طعمه خود به کار گروهی و پنهان کاری تکیه می نمایند. شیر ها می توانند با سرعت باورنکردنی - تا 80 کیلومتر در ساعت - بدوند، اما فقط در فواصل کوتاه. این بدان معناست که شیر ها باید قبل از حمله به طعمه خود نزدیک شوند یا شکار را به شیر های دیگری که منتظر حمله هستند نزدیک نمایند.

9. شیر ها تنها گربه سانان بزرگی هستند که در گروه های اجتماعی زندگی می نمایند

در میان دیگر گربه های بزرگ نگاه کنید و شکارچیان انفرادی را خواهید دید. ببر، جگوار و پلنگ همگی به صورت جداگانه شکار می نمایند. فقط شیر ها در گروه های اجتماعی زندگی و شکار می نمایند.

گله شیر ها بیشتر از ماده ها تشکیل شده اند. یک گله معمولی ممکن است تا دوازده ماده، حداکثر سه نر، و بعلاوه توله شیر داشته باشد. نر ها می توانند ائتلاف هایی تشکیل دهند که شکار نمایند و با هم زندگی نمایند.

10. اتحاد شیر های نر بیش از 100 رقیب را کشت و بر منطقه ای بزرگ حکومت کردند!

همانطور که اشاره شد، شیر های نر اغلب ائتلاف هایی تشکیل می دهند که می توانند بر بخش های بزرگی از زمین حکومت نمایند. در سال 2006 ائتلافی از شیر های نر در منطقه سابی ساند پارک ملی کروگر در آفریقای جنوبی تشکیل شد.

ائتلاف - معروف به ائتلاف ماپوگو - شامل 6 شیر نر شد که بر 170000 هکتار حکومت می کردند. شیر ها بی رحم بودند و بیش از 100 شیر و توله رقیب را کشتند و بر 8 گله جداگانه حکومت کردند. همانطور که می توانید تصور کنید، اتحاد شیر های نر ضعیف است و شامل درگیری های مکرر است. ائتلاف ماپوگو خاتمه در سال 2010 به دو گروه تقسیم شد. این گروه های کوچکتر به وسیله اتحاد های رقیب انتخاب شدند و آخرین عضو گروه در سال 2012 درگذشت.

11. بچه شیر ها شکار کردن را تمرین می نمایند

هنگامی که شیر ها پیر می شوند، تمایل دارند تمام روز بخوابند و انرژی خود را حفظ نمایند. با این حال، شیر های کوچک بسیار بازیگوشتر هستند. شیر های کوچک با یکدیگر بازی نقش خواهند داشت، که چیزی فراتر از بازی کردن است، اما به آن ها یاری می نماید تا تکنیک های شکار خود را توسعه دهند. شیر های ماده با تماشای این نقش معین می نمایند که آیا شیر های جوان برای تعقیب، کمین، یا گرفتن و کشتن طعمه در شکار های آینده مناسب تر هستند یا خیر.

12. شیر ها در گذشته بیشترین گستردگی را در بین پستانداران داشتند!

دانشمندان بر این باورند که بیش از 13000 سال پیش، شیر ها گسترده ترین حیوانات بودند. این به این علت است که علاوه بر تک گونه شیر امروزی، دو گونه دیگر نیز وجود دارد:

شیر غارنشین: که در سراسر استپ اروپایی در بیشتر اروپای مدرن، روسیه و آلاسکا زندگی می کردند.

شیر های آمریکایی: در بخش هایی از کانادا ایالات متحده و مکزیک زندگی می کردند.

هر دوی این گونه ها بین 13000 تا 11000 سال پیش منقرض شدند و در همان زمان جانوران بزرگی مانند ماموت ها و کرگدن های پشمالو منقرض شدند. علاوه بر این گونه هایی که اکنون منقرض شده اند، بسیاری از زیرجمعیت های شیر ها مانند شیر بربری و شیر دماغه محدوده های جغرافیایی وسیع تری را اشغال نموده اند که بسیار فراتر از جایی که شیر ها امروزی زندگی می نمایند، توسعه یافته است.

13. شیر ها می توانند مقادیر باورنکردنی را در وعده های غذایی خود مصرف نمایند

بیشتر انسان ها حدود 2 درصد از وزن بدن خود را در روز غغذا می خورند. به این فکر کنید که چقدر می توانید یک استیک یک کیلویی را فقط در یک وعده بخورید!

شیر ها وقتی غذا می خورند، می توانند دره بخورند. شیر های نر می توانند تا 30 کیلو در یک وعده غذا بخورند. این مقدار غذا می تواند حدود 10 تا 20 درصد وزن بدن آن ها باشد!

منبع: فرارو
انتشار: 23 دی 1401 بروزرسانی: 23 دی 1401 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 332

به "13 واقعیت شگفت انگیز درباره شیرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 واقعیت شگفت انگیز درباره شیرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید