پیداشدن درمان عجیبی برای آلزایمر

به گزارش کلوب فارسی، آنالیز تازه پژوهشگران آمریکایی نشان می دهد که ممکن است با عوض کردن خون بتوان به درمان آلزایمر یاری کرد.

پیداشدن درمان عجیبی برای آلزایمر

به گزارش ایسنا به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهش نوی که در مرکز علوم درمانی دانشگاه تگزاس در هیوستون (UTHealth Houston) اجرا شده است، نشان می دهد که یک درمان نو و اصلاح نماینده برای بیماری آلزایمر ممکن است عوض کردن کل خون باشد که تشکیل پلاک آمیلوئید را در مغز موش ها به طور موثری کاهش می دهد.

این گروه پژوهشی به سرپرستی دکتر کلودیو سوتو (Claudio Soto)، استاد بخش عصب شناسی مرکز علوم درمانی دانشگاه تگزاس در هیوستون، مجموعه ای از درمان های تعویض کامل خون را انجام دادند تا خون موش هایی را که پروتئین های پیش ساز آمیلوئید عامل بیماری آلزایمر را در خود دارند، تا مقدار ای با خون موش های سالم با زمینه ژنتیکی مشابه جایگزین نمایند.

سوتو گفت: این پژوهش، به اثبات مفهوم استفاده از فناوری هایی می پردازد که معمولا در آزمایش های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند؛ از جمله پلاسمافرزیس (Plasmapheresis) یا دیالیز خون که به پاکسازی خون بیماران مبتلا به آلزایمر و کاهش تجمع مواد سمی در مغز می پردازد.

وی اضافه کرد: روش ما، این مزیت را دارد که بیماری را می توان به جای مغز، در گردش خون درمان کرد.

آنالیز های پیشین سوتو و سایر پژوهشگران مرکز علوم درمانی دانشگاه تگزاس در هیوستون نشان داده اند که تاشدگی و تجمع پروتئین های آمیلوئید بتا در مغز، نقش اصلی را در بیماری آلزایمر بر عهده دارند. بنابراین، پیشگیری و حذف توده های پروتئینی که به اشتباه تا شده اند، به عنوان یک درمان امیدوارنماینده برای این بیماری در نظر گرفته می گردد.

با وجود این، درمان بیماری آلزایمر به علت دشواری در رساندن عوامل درمانی به وسیله سد خونی مغز، تا مدت ها پیچیده بوده است. سوتو و دیگران به وسیله نوترین پژوهش های خود دریافتند که دستکاری اجزای در حال گردش در خون بیماران مبتلا به آلزایمر می تواند کلید حل این مشکل باشد.

آکیهیکو اورایاما (Akihiko Urayama)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: رگ های خونی مغز معمولا به عنوان غیرقابل نفوذترین مانع در بدن در نظر گرفته می شوند. ما می دانستیم که این مانع در عین حال، یک رابط بسیار تخصصی بین مغز و گردش خون سیستمیک است.

پژوهشگران پس از چند بار تزریق خون دریافتند که ایجاد پلاک های آمیلوئیدی مغز در موش های مبتلا به آلزایمر، بین 40 تا 80 درصد کاهش یافته است. بعلاوه این کاهش، به بهبود عملکرد حافظه فضایی (spatial memory) در موش های مسن مبتلا به آسیب ناشی از تجمع آمیلوئید انجامید و اندازه رشد پلاک را به مرور زمان کاهش داد.

اگرچه مکانیسم دقیقی که به وسیله این تبادل خون باعث کاهش آسیب شناسی آمیلوئید و بهبود حافظه می گردد، در حال حاضر ناشناخته است، اما احتمالات متعددی در خصوص این موضوع وجود دارد.

یک شرح احتمالی این است که کاهش پروتئین آمیلوئید بتا در جریان خون ممکن است به سهولت در توزیع مجدد پپتید یاری کند. نظریه دیگر این است که تبادل خون، به نحوی از هجوم آمیلوئید بتا جلوگیری می نماید یا به جلوگیری از جذب مجدد آمیلوئید بتای پاکسازی شده می پردازد.

با وجود این، صرف نظر از مکانیسم های مرتبط با درمان تبادل خون، این پژوهش نشان می دهد که هدف مورد نظر برای درمان بیماری آلزایمر ممکن است در محیط نهفته باشد.

این پژوهش، در مجله Molecular Psychiatry به چاپ رسید.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مرداد 1401 بروزرسانی: 5 مرداد 1401 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 243

به "پیداشدن درمان عجیبی برای آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیداشدن درمان عجیبی برای آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید