چه زمانی از ماسک خلاص می شویم؟

به گزارش کلوب فارسی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه اثربخشی برخی از واکسن ها در بدن کمتر است، گفت: اثر واکسن های سینوفارم، بهارات و برکت تا چهار ماه می ماند و اخیرا وزارت بهداشت گفت کسانی که این سه واکسن را زدند و سنشان بالای 60 سال است و چهار ماه از تزریق دوز دوم گذشته، برای دریافت دوز بوستر مراجعه نمایند؛ در این مرحله افراد می توانند واکسن متفاوتی از دو دوز قبلی دریافت نمایند که حتی ممکن است اثربخشی آن بیشتر باشد.

چه زمانی از ماسک خلاص می شویم؟

به گزارش ایسنا، دکترنوذر نخعی امروز 18 آبان ماه در گفت و گویی رسانه ای درباره میزان واکسیناسیون کرونا در استان کرمان اظهار کرد: تا به امروز در استان دو میلیون واکسن کرونا اعم از دوز اول و دوم تزریق شده و در بعضی از شهرستان ها پوشش واکسیناسیون نوبت اول افراد بالای 60 سال به 95 درصد رسیده و نشان می دهد مردم و همکاران ما همت خوبی داشته اند.

وی افزود: در واکسیناسیون دانش آموزان نیز در بعضی نواحی نزدیک به 100 درصد دانش آموزان نوبت اول واکسن را دریافت نموده اند و نوبت دوم نیز به تناسب تاریخ در حال تزریق است.نخعی توضیح داد: میزان واکسیناسیون جامعه تا رسیدن به ایمنی، به میزان سرایت پذیری واکسن بستگی دارد و بهتر است میزان واکسیناسیون افراد جامعه بیشتر از 80 درصد باشد تا ایمنی بهتری در مقابل کرونا به وجود بیاید.

این متخصص پزشکی اجتماعی در بخش دیگری از سخنانش بیان نمود: واکسن های مورد استفاده در کشورمان قابل اعتماد هستند و حتی بعضی کشور ها (که تحریم نبوده و در واردات واکسن محدودیتی ندارند) واکسن سینوفارم را برای بچه ها تزریق می نمایند.نخعی اظهار کرد: برای واکسن پاستور توصیه می گردد دوز سوم خودش دریافت گردد و قرار است اواخر آبان ماه جاری یا ابتدای آذر دوز سوم آن توزیع گردد.

وی در ادامه درباره باور و مسائل مطرح شده در مخالفت با واکسن کرونا بیان نمود: این موارد کم کم دارد فروکش می نماید و اگر عواقب مطرح شده وجود داشت، یک مقاله علمی در تائید این موارد مطرح می شد؛ لذا باید پیغام های شبکه های اجتماعی را آنالیز کنیم که آیا فرد مطرح به استناد مقاله علمی معتبر آن را بیان نموده یا نه؟ تا خدای ننموده عمل کردن به بعضی حرف ها با جان ما سر و کار داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره ایمنی بخشی بیماری کرونا بیان نمود: فردی که به کرونا مبتلا می گردد تا دو ماه خیالمان راحت است که مبتلا نمی گردد، تا 99 درصد محتمل است تا سه ماه و 90 درصد تا شش ماه به کرونا مبتلا نگردد، اما اثربخشی واکسن از خودِ بیماری بیشتر است.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره ابتلای کسانی که واکسن تزریق نموده اند، گفت: درصدی از افرادی که واکسن زده اند، مبتلا شده اند برای همین می گوییم زدن ماسک و فاصله همچنان بعد از دریافت واکسن رعایت گردد، زیرا واکسن ایمنی 100 درصد نمی دهد.نخعی ادامه داد: واکسن ها بالای 85 درصد اثربخشی دارند که کارمان به بیمارستان نکشد و بالای 90 تا 95 درصد جلوی مرگ و میر ناشی از کرونا را می گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار کرد: کسانی که بدنشان دچار مشکل نقص ایمنی است و بیماری های ریوی و زمینه ای دارند، باید در تزریق واکسن شتاب بیشتری داشته باشند، زیرا به عنوان مثال کسی که دیابت دارد با ابتلا به کرونا احتمال مرگش 20 برابر بیشتر است و نباید در دریافت واکسن تعلل کرد.

وی درباره زمان خلاص شدن از ماسک ها اظهار کرد: تجربه ای بعضی از کشور های اروپایی و چند استان امریکا داشتند که بعد از واکسن، ماسک نزدند، اما بعد خیلی از افراد به کرونا مبتلا شدند. جهان دهکده جهانی است و امکان دارد یک جهش در یک جای دیگر اتفاق بیفتد و ویروس پخش گردد و با توجه به سفر های بین المللی و ... ممکن است هر اتفاقی بیفتد لذا باید با وجود زدن واکسن، فعلا استفاده از ماسک را داشته باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 14

به "چه زمانی از ماسک خلاص می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه زمانی از ماسک خلاص می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید