سفره گیلان جهانی شد

به گزارش کلوب فارسی، سفره گیلان، امروز در زمانی که فرهنگ غذا بی قوام شده و عطر خوش غذاهای مادربزرگ نوستالژی دیگری را رقم می زند، دنیا را میزبان شده است.

سفره گیلان جهانی شد

اکران زندگی آدمیان بر مدار دور تند قرار گرفته، آن قدر که گاه فراموش می کنی چگونه یک سال گذشت و خوب نیست اگر بگوییم قوای سرعت بر نحوه رفتار نیز مستولی شده، فرهنگ غذا بی قوام شده و عطر خوش غذاهای مادربزرگ نوستالژی دیگری را رقم می زند. این روزها آوای پیوستن رشت به شبکه دنیای شهرهای خلاق یونسکو، هیاهویی پر نشاط ایجاد نموده و شهردار رشت از پیوستن رشت به شبکه دنیای شهرهای خلاق یونسکو اطلاع داد و همه واحدهای پذیرایی گیلان به اهتمام این موضوع، هوشیارتر از پیش منوهای رستوران های خود را به طعم غذاهای محلی می آرایند. سید محمدعلی ثابت قدم شهردار کلانشهر رشت با اعلام مطلب فوق گفت:

چهارشنبه هفته گذشته در نشست یونسکو در پاریس، ایرینا بوکووا

دبیرکل یونسکو خاطرنشان کرد:

رشت و 46 شهر دیگر از 33 کشور دنیا، به شبکه شهرهای خلاق دنیا پیوسته اند.

وی ادامه داد:

رشت تنها شهر کشور است که در زمینه خوراک شناسی در این زمینه ثبت شد و اصفهان نیز در زمینه صنایع دستی به ثبت رسید.

ثابت قدم اضافه نمود:

این یک گام به سوی یکی از مهم ترین اهداف ما یعنی برندسازی برای رشت است.

ویل دورانت در کتاب تاریخ تمدن خود می نویسد:

مسئله خوراک انسان و تهیه آن، بنیان تمدن را تشکیل می دهد، کلیسای جامع و معبد، موزه هنر و تالار موسیقی، کتابخانه و دانشگاه، همه روکار بنای تمدن هستند و باید چشم داشت و در پشت ظاهر مطبخ را دید.

امروزه جغرافیای تغذیه در فضای جغرافیایی خاص خود و در ارتباط با سایر عناصر، فضایی از اهداف پر هوادار و پر عایدی در کشورهای پیشرو در امر گردشگری محسوب می گردد. کارسختی نیست فقط باید کوله را جمع کرد، به روی دوش انداخت به راه افتاد و زد به جاده های خوب... خوشمزه ترین جاذبه گردشگری گیلان، غذاهای محلی است که طعم طبیعت در درونش رسوخ نموده و باقلی قاتوق، ساده ترین و خوشمزه ترین ابداعات آشپزی این خطه سرسبز است و بس و دیگر نمی گوییم از مطنجن مرغابی (مرغابی، رب انار، مغز گردو و ...) ، شیرین قرمه و ... منبع: ایرنا

منبع: کجارو
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 64

به "سفره گیلان جهانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفره گیلان جهانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید