زمان طولانی ترین ماه گرفتگی قرن

به گزارش کلوب فارسی، طولانی ترین ماه گرفتگی قرن دو هفته دیگر رخ خواهد داد.

زمان طولانی ترین ماه گرفتگی قرن

به گزارش ایسنا و به نقل از اینسایدر، در اولین ساعات 19 نوامبر (28 آبان)، زمین از میان ماه و خورشید عبور خواهد کرد و سایه خود را بر ماه خواهد انداخت. این ماه گرفتگی در ساعت چهار صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (11:30 تهران) به اوج خود می رسد در این لحظه سیاره ما 97 درصد از ماه را پنهان خواهد کرد و ماه ظاهری سرخ رنگ پیدا می کند.

به گفته ناسا، این ماه گرفتگی ناقص به مدت سه ساعت و 28 دقیقه و 23 ثانیه به طول می انجامد که از همه ماه گرفتگی های سال 2001 تا 2100 طولانی تر خواهد بود.

این ماه گرفتگی به صورت جهانی قابل رویت نخواهد بود و تنها مکان هایی که ماه بالای افق واقع شده است دیده می شود. ساکنین آمریکای شمالی در هر 50 استان و همچنین ساکنین کانادا و مکزیک می توانند این رویداد را به طور کامل مشاهده کنند.

این پدیده با چشم غیرمسلح نیز قابل رویت است و کافی است در ساعات 2:29 صبح تا 5:47 به وقت منطقه زمانی شرقی آسمان را نگاه کنید.

اما اگر قادر به تماشای آن به طور مستقیم نیستید امکان تماشای این پدیده به صورت مجازی نیز وجود دارد.

اگر این ماه گرفتگی را از دست دادید نگران نباشید. طبق پیش بینی ناسا، 179 ماه و خورشید گرفتگی دیگر طی هشت دهه آینده رخ خواهد داد یعنی به طور میانه دو گرفتگی در سال به وقوع می پیوندد. گرفتگی بعدی در تاریخ 16 مه سال 2022 به وقوع می پیوند.

ماه گرفتگی کامل زمانی رخ می دهد که زمین به طور کامل بر ماه سایه بیاندازد. در طول ماه گرفتگی، قمر زمین چهره ای سرخ رنگ به خود می گیرد که علت آن وجود اکسیژن و نیتروژن در جو زمین است. این دو گاز طول موج های کوتاه تر مانند نور آبی و بنفش را پراکنده می کنند بنابراین رنگ هایی با طول موج بالاتر مثل زرد، نارنجی و قرمز بیشتر باقی می مانند بنابراین زمانی که ماه در سایه زمین قرار می گیرد نمایی سرخ رنگ پیدا می کند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 22

به "زمان طولانی ترین ماه گرفتگی قرن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان طولانی ترین ماه گرفتگی قرن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید