تصویب پیش نویس قطعنامه های سازمان ملل علیه برنامه هسته ای کره شمالی

به گزارش کلوب فارسی، یک کمیته مجمع عمومی سازمان ملل متحد سه پیش نویس قطعنامه را در مورد کره شمالی از جمله قطعنامه ای که بر تعهد این مجمع به کنار گذاشتن کامل، قابل راستی آزمایی و غیرقابل بازگشت برنامه هسته ای پیونگ یانگ تاکید می نماید، تصویب نموده است.

تصویب پیش نویس قطعنامه های سازمان ملل علیه برنامه هسته ای کره شمالی

به نقل از خبرگزاری یونهاپ، کمیته اول سازمان ملل متحد که مسئول خلع سلاح و امور امنیتی است، 25 قطعنامه از جمله قطعنامه های مربوط به کره شمالی را در بحبوحه گزارش هایی مبنی بر دو برابر شدن برنامه های هسته ای و موشکی پیونگ یانگ تصویب کرد.

از بین سه قطعنامه یاد شده، یکی از آن ها تحت عنوان دوره های اقدام مشترک و گفت وگوی آینده گرا به سوی جهانی بدون سلاح هسته ای ثبت شده است که شامل مفادی است که از کره شمالی می خواهد تا سلاح های هسته ای را کنار بگذارد.

سایر مفاد باعث می گردد که مجمع عمومی سازمان ملل تعهد خود را به ترک کامل، قابل راستی آزمایی و غیرقابل بازگشت تمام سلاح ها و برنامه های هسته ای موجود در جمهوری دموکراتیک خلق کره (نام رسمی کره شمالی)، مطابق با قطعنامه های شورای امنیت، مجددا تایید کند.

قطعنامه تایید شده دیگری تحت عنوان معاهده جامع منع آزمایشات هسته ای بیانگر درخواست مجمع عمومی سازمان ملل از کره شمالی مبنی بر تبعیت کامل از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.

در خلاصه ای از جلسه این کمیته ذکر شده است: مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر محکومیت شش آزمایش هسته ای صورت گرفته به وسیله جمهوری دموکراتیک خلق کره و نقض قطعنامه های مربوطه شورای امنیت تاکید می نماید و از آن کشور می خواهد که به طور کامل به آن پایبند باشد.

کره شمالی به علت برنامه های تسلیحاتی خود تحت تحریم های متعدد شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است؛ گرچه از اواخر سال 2017 تا به امروز موشک های هسته ای و دوربرد آزمایش نکرده است. یکی از نمایندگان کره شمالی از این قطعنامه انتقاد و ادعا کرد که خصومت از سوی آمریکا علت بی ثباتی شبه جزیره کره است.

انتظار می رود که این قطعنامه به طور رسمی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در اوایل ماه دسامبر به تصویب برسد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 آذر 1400 بروزرسانی: 7 آذر 1400 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 5

به "تصویب پیش نویس قطعنامه های سازمان ملل علیه برنامه هسته ای کره شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب پیش نویس قطعنامه های سازمان ملل علیه برنامه هسته ای کره شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید