6 سناریوی محتمل درباره واکنش چین به سفر پلوسی به تایوان

به گزارش کلوب فارسی، با توجه به اینکه نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اواخر روز سه شنبه به تایوان سفر خواهد نمود اکنون دنیا برای واکنش چین آماده می گردد.

6 سناریوی محتمل درباره واکنش چین به سفر پلوسی به تایوان

به گزارش خبرنگاران به نقل از بلومبرگ، شی جین پینگ رئیس جمهور چین هفته گذشته طی تماسی تلفنی با جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده گفت که هرکس در خصوص تایوان که چین آن را قلمرو خود می داند با آتش بازی کند می سوزد.

ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه گفت اگر پلوسی به بالاترین مقام آمریکایی تبدیل گردد که در 25 سال گذشته از تایوان بازدید می نماید ارتش آزادیبخش خلق بیکار نخواهد نشست.

نه شی و نه بایدن علاقه ای به راه اندازی درگیری ندارند که می تواند آسیب مالی بیش تری را در داخل کشور ایجاد کند و تماس هفته گذشته نشان داد که آنان در ماه های آینده برای اولین ملاقات رو در روی خود آماده می شوند.

با این وجود، لفاظی های خصمانه و خصومت های فزاینده در هر دو کشور به حجم فشار بر شی می افزاید تا پاسخی قوی اتخاذ کند به ویژه زمانی که او برای یک نشست حزبی (که دو بار در هر دهه برگزار می گردد) در اواخر امسال آماده می گردد و انتظار می رود در آن به سومین دوره ریاست جمهوری خود دست یابد. در حالی که ایالات متحده معاهده دفاعی متقابل خود با تایوان را در سال 1979 میلادی لغو کرد چین باید احتمال ورود ارتش آمریکا به آن کشور را مورد ارزیابی قرار دهد. بایدن در ماه مه گفت که واشنگتن در هر حمله ای از سوی چین از تایوان دفاع خواهد نمود اگرچه کاخ سفید شرح داد که منظور او تامین تسلیحات نظامی مطابق با توافقات موجود برای تایوان از سوی ایالات متحده است.

اندرو گیلهولم مدیر تحلیل چین و شمال آسیا در Control Risks به شبکه خبری بلومبرگ می گوید: محدودیت بزرگ هر دو طرف هنوز خطر جنگی است که از منظر هر دو طرف بسیار پرهزینه خواهد بود. نگرانی آن است که به دلایل داخلی خطراتی ایجاد گردد.

در اینجا به گزینه هایی می پردازیم که چین ممکن است در صورت سفر پلوسی به تایوان اتخاذ کند:

1-تجاوز یا پرواز به وسیله هواپیما های جنگی بزرگتر

با توجه به این که تجاوز روزانه به منطقه شناسایی دفاع هوایی جزیره تایوان از پیش به امری عادی شده است ارتش آزادیبخش خلق باید مجموعه ای پرواز های بزرگ یا غیر معمول را انجام دهد. رکورد روزانه پرواز 56 فروند هواپیمای ارتش چین در تاریخ 4 اکتبر ثبت شد که همزمان با تمرینات نظامی تحت رهبری ایالات متحده در منطقه بود. برای مثال، پس از بازدید هیئت کنگره آمریکا در نوامبر از تایوان حدود 15 هواپیمای چینی به جای راستا های معمول جنوب غربی در اطراف منطقه ها شرقی تایوان پرواز کردند. چین می تواند این سطح از تهاجم را برای روز ها یا هفته ها حفظ کند.

2-پرواز هواپیما های جنگی بر فراز تایوان

روزنامه گلوبال تایمز حزب کمونیست پیشنهاد نموده که چین باید به طور مستقیم بر فراز تایوان یک پرواز نظامی انجام دهد تا دولت تحت رهبری تسای اینگ ون در تایوان مجبور به تصمیم گری در خصوص ساقط کردن آن هواپیما ها گردد. سال گذشته چیو کو چنگ وزیر دفاع تایوان هشدار داد: هرچه آنان به جزیره نزدیک تر شوند قوی تر پاسخ خواهیم داد.

از طرف دیگر، اعزام یک سورتی پرواز عمیق یا طولانی چین در سراسر خط میانی تنگه تایوان منطقه حائلی که ایالات متحده در سال 1954 میلادی ایجاد کرد و پکن آن را برسمیت نمی شناسد ارتش تایوان را تحت فشار قرار می دهد تا واکنش نشان دهد. هواپیما های ارتش چین در سپتامبر 2020 میلادی زمانی که کیت کراچ معاون وزیر امور خارجه وقت ایالات متحده به تایوان سفر کرد بار ها خط مذکور را نقض کردند.

هو شی جین سردبیر سابق گلوبال تایمز در توئیتی که اکنون حذف شده نوشته بود که هواپیما های ارتش چین می توانند با استفاده از زور و قوه قهریه هواپیمای پلوسی را از بین ببرند. او حتی پیشنهاد کرد که هواپیما های جنگی چینی هواپیمای پلوسی را در هر تلاشی برای پرواز آن به سمت تایوان همراهی نمایند حرکتی که براحتی می تواند منجر به اشتباه محاسباتی در هر دو طرف گردد.

3-آزمایش موشکی در نزدیکی تایوان

تابستان 1995 میلادی یکی از تحریک آمیزترین واکنش های چین به همکاری های امریکا و تایوان بود زمانی که پکن موشک های آزمایشی را به دریای نزدیکی جزیره تایوان شلیک کرد. این اقدام بخشی از اعتراض چین به تصمیم بیل کلینتون رئیس جمهور امریکا برای اجازه دادن به لی تنگ هوی اولین رئیس جمهور منتخب دمکراتیک ایوان برای سفر به واشنگتن بود. در طول شلیک موشک های چین اختلالاتی در حمل و نقل هوایی در منطقه ها پیرامونی تایوان ایجاد شد. ارتش چین در آگوست 2020 میلادی موشک های بالستیک را به سمت دریای چین جنوبی شلیک کرد که واکنشی به مانور های نظامی دریایی امریکا قلمداد می شد.

4-ضربه مالی

چین بزرگترین شریک تجاری تایوان است. پکن می تواند با تحریم صادرنمایندگان، تحریم بعضی از کالا های تایوانی یا محدود کردن تجارت دو طرفه از این مزیت استفاده کند. به گزارش پایگاه خبری یونایتد دیلی نیوز چین روز دوشنبه واردات مواد غذایی از بیش از 100 تامین نماینده تایوانی را ممنوع نمود. با این وجود، چین باید با احتیاط حرکت کند، زیرا به تایوان برای تامین نیمه هادی ها احتیاج دارد.

پکن پیش از این رهبران مختلف تایوان را با تحریم هایی از جمله ممنوعیت سفر به سرزمین اصلی هدف قرار داده است. مقام های بیشتری ممکن است با اقدامات مشابهی روبرو شوند، اما این موارد تاثیر اندکی خواهند داشت، زیرا سیاستمداران تایوانی بعید است به سرزمین اصلی سفر نمایند یا در آنجا تجارت نمایند. هم چنین، چین می تواند کشتیرانی را در تنگه تایوان یک راستا تجاری کلیدی جهانی مختل کند. مقام های نظامی چین در ماه های اخیر بار ها به همتایان آمریکایی خود گفته اند که این تنگه جزو آب های بین المللی نیست. با این وجود، هر حرکتی که مانع حمل و نقل تجاری گردد تنها به اقتصاد چین آسیب می رساند.

5-اعتراض دیپلماتیک

گلوبال تایمز روز سه شنبه هشدار داد که دولت بایدن در خصوص سفر پلوسی به تایوان با یک شکست جدی در روابط چین و آمریکا روبرو خواهد شد. این می تواند به معنای فراخواندن کین گانگ سفیر چین در ایالات متحده که سال گذشته کار خود را در این سِمت شروع کرد باشد. در سال 1995 میلادی پس از اینکه واشنگتن به لی رئیس جمهور وقت تایوان اجازه داد تا از ایالات متحده بازدید کند پکن لی دائویو سفیر وقت امریکا را از آن کشور اخراج کرد.

با این وجود، قطعا اختلافات در سطح دیپلماتیک در صورت سفر پلوسی به تایوان با درجه و شدت بیش تری رخ خواهد داد چرا که پس از رئیس جمهور امریکا او مهم ترین مقام ارشد امریکایی محسوب می گردد. سال گذشته، پس از آن که لیتوانی به تایوان اجازه داد دفتر نمایندگی خود را در مرکز آن کشور افتتاح کند چین سفیر خود را از لیتوانی فراخواند.

6-اشغال یک جزیره

پکن گزینه های نظامی دیگری به جز تهاجم مخاطره آمیز به تنگه 130 کیلومتری تایوان را نیز در اختیار دارد مانند تصرف یکی از جزایر دور افتاده کوچک تر تحت کنترل دولت تایوان اگرچه این شکل از اقدامات تحریک آمیز بسیار بعید به نظر می رسد.

در روز های ابتدایی جنگ سرد ارتش چین بمباران نظامی را علیه جزایر کینمن تایوان واقع در نزدیکی خط ساحلی جنوب شرفی چین انجام داد. تایوان با یاری نظامی ایالات متحده از پیشروی نیرو های چینی جلوگیری کرد. جزیره پراتاس تحت کنترل تایوان در 400 کیلومتری خط ساحلی نیز یکی دیگر از نقاط آسیب پذیر است.

چین در سال 2012 میلادی منطقه مورد مناقشه اسکاربرو که به میزان جزیره منهتن است را در جریان یک مناقشه ارضی در دریای چین جنوبی اشغال کرد این در حالیست که فیلیپین آن ناحیه را متعلق به خود می دانست. ایالات متحده هرگونه تصرف قلمرو تایوان را به عنوان عاملی برای تشدید تنشی بزرگ قلمداد می نماید که می تواند محدودیت های تعهد نظامی بایدن به حفاظت از دموکراسی جزیره تایوان را مورد آزمایش قرار دهد.

با این وجود، چنین اقدامی خطرات دیپلماتیکی را نیز برای پکن به همراه دارد. تصرف جزیره ای تحت کنترل تایوان می تواند باعث گردد آمریکا تحریم های بیش تری را علیه چین وضع کند و کشور های همسایه در آسیا که بسیاری از آنان با چین اختلافات ارضی دارند را نگران سازد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 253

به "6 سناریوی محتمل درباره واکنش چین به سفر پلوسی به تایوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 سناریوی محتمل درباره واکنش چین به سفر پلوسی به تایوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید