ابراز نگرانی بلینکن نسبت به مسئله تایوان

به گزارش کلوب فارسی، وزیر خارجه آمریکا در تماسی با همتای چینی خود ضمن مداخله آشکار در امور داخلی پکن، از ملاقات مجازی آینده بین روسای جمهور دو کشور، به عنوان فرصتی برای مدیریت رقابت بین آمریکا و چین یاد کرد.

ابراز نگرانی بلینکن نسبت به مسئله تایوان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اظهار داشت: آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با وانگ ئی وزیر خارجه چین تبادل نظر کرد. وی ضمن بحث و تبادل نظر درباره مقدمات ملاقات مجازی آینده جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و شی جینپینگ رئیس جمهور چین، به این مسئله اشاره نمود که این ملاقات فرصتی را به رهبران هر دو کشور ارائه می دهد تا در خصوص چگونگی مدیریت مسئولانه رقابت بین ایالات متحده و جمهوری خلق چین در همکاری با یکدیگر در حوزه هایی با منافع همراستا، تبادل نظر نمایند.

طبق این بیانیه، بلینکن طی اظهاراتی مداخله جویانه، از پکن خواسته است تا برای حل مسالمت آمیز مسئله تایوان وارد تبادل نظر گردد.

پرایس در این باره اضافه کرد: وزیر امور خارجه بر علاقه دیرینه آمریکا به صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان تاکید نمود و نسبت به ادامه فشار نظامی، دیپلماتیک و مالی جمهوری خلق چین علیه تایوان ابراز نگرانی کرد.

بلینکن بعلاوه با همتای چینی خود در خصوص بهبود فراوری ناخالص داخلی جهانی با توجه به تورم و اختلالات زنجیره تامین، تبادل نظر کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این رابطه گفت: بلینکن بر اهمیت اتخاذ تدابیری برای اطمینان از اینکه عرضه جهانی انرژی و نوسان قیمت ها بهبود اقتصاد جهانی را به خطر نمی اندازد، تاکید نمود.

اظهارات بلینکن در حالی مطرح می گردد که پیشتر وانگ ئی وزیر امور خارجه چین به واشنگتن درباره حمایت از نیرو های استقلال طلب تایوان هشدار داد و گفت که ایالات متحده سیگنال های اشتباه را به آن ها ارسال می نماید.

وانگ تاکید نمود که واشنگتن باید به تعهدات خود در رابطه با تایوان عمل کند و در پی کوشش برای حمایت از استقلال این جزیره نباشد.

آمریکا و شرکای غربی اش اخیرا و در راستای سیاست های تنش برانگیز ایندوپاسیفیک واشنگتن برای به چالش کشیدن قدرت رو به افزایش چین و علی رغم ادعای احترام به اصل چین واحد، سعی در تحریک جریان های جدایی طلب در منطقه ها تابع چین ازجمله تایوان، تبت و هنگ کنگ دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 دی 1400 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 56

به "ابراز نگرانی بلینکن نسبت به مسئله تایوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی بلینکن نسبت به مسئله تایوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید