احتمال بارش برف بیش از 40 سانتیمتر در ارتفاعات

به گزارش کلوب فارسی، باتوجه به ورود سامانه بارشی تازه به کشور و بارش برف و باران در ارتفاعات و پدیده مه و کولاک، سازمان هواشناسی به کوهنوردان توصیه کرد که از صعود به ارتفاعات بپرهیزند.

احتمال بارش برف بیش از 40 سانتیمتر در ارتفاعات

با توجه به ورود سامانه بارشی تازه به کشور، صادق ضیاییان در گفت وگو با ایسنا، درباره شرایط جوی کوهستان ها اظهار کرد: امروز (1 دی) سامانه بارشی از جنوب غرب کشور وارد می گردد و استان های ایلام، خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی ادامه داد: این بارش ها خفیف است، اما در کوهستان به صورت برف خواهد بود و بهتر است در این روز کوهنوردان وسایل زمستانی و مواجهه با برف را همراه داشته باشند و نکات ایمنی را رعایت نمایند.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: طی روز آدینه (2 دی) نیز حجم بارش ها بسیار سنگین و در ارتفاعات به صورت برف است که بارش برف در ارتفاعات می تواند بیش از 40 سانتیمتر نیز باشد.

وی ادامه داد: در ارتفاعات زاگرس مرکزی، ارتفاعات استان لرستان، ایلام و در شمال استان فارس بارش برف خواهیم داشت و درخواست ما از کوهنوردان این است که طی روزهای آدینه و شنبه (2 و 3 دی) صعود به ارتفاعات به ویژه ارتفاعات زاگرس را نداشته باشند؛ چرا که بارش برف با کولاک همراه است و خطرات بسیار زیادی دارد.

ضیاییان گفت: روز شنبه نیز در رشته کوه البرز واقع در استان تهران، البرز، قزوین و بعلاوه ارتفاعات مازندران، بارش هایی پیش بینی می گردد که می تواند شرایط برای کوهنوردی سخت باشد. بنابراین بهتر است که کوهنوردان در این شرایط جوی به ارتفاعات صعود نداشته باشند.

وزش باد شدید و مه آلودگی در ارتفاعات تهران

مازیار غلامی- رئیس اداره کل هواشناسی استان تهران- نیز در گفت و گو با ایسنا، درباره شرایط جوی ارتفاعات تهران اظهار کرد: طی امروز (1 دی) در نواحی کوهستانی، شرایط نیمه ابری تا ابری، پدیده مه در اواخر وقت، گاهی وزش باد پیش بینی می گردد.

وی ادامه داد: فردا (2 دی) آسمانی نیمه ابری و وزش باد و افزایش ابر و بارش پراکنده پیش بینی می گردد که این بارش ها در ارتفاعات بالادست به صورت برف و در پایین دست به صورت باران خواهد بود.

رئیس اداره کل هواشناسی استان تهران، اضافه کرد: طی روز با گذر زمان و نزدیک شدن به غروب، هوای سرد نفوذ می نماید و مستقر می گردد و ما در روزهای شنبه و یکشنبه (3 و 4 دی) بارش برف و باران پراکنده و وزش باد شدید را در ارتفاعات خواهیم داشت.

غلامی در خاتمه با توجه به وجود سرمای شدید در ارتفاعات و مه آلودگی هوا توصیه کرد: کوهنوردان حتما تجهیزات لازم و لباس های گرم همراه داشته و مراقب مه آلودگی هوا باشند؛ چراکه مه ممکن است در جهت یابی آن ها مسئله ای ایجاد کند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 دی 1401 بروزرسانی: 7 دی 1401 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 323

به "احتمال بارش برف بیش از 40 سانتیمتر در ارتفاعات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال بارش برف بیش از 40 سانتیمتر در ارتفاعات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید