12 نکته مهم نگهداری کاکتوس در تابستان از آبیاری تا نور مناسب

به گزارش کلوب فارسی، آیا با اصول و قواعد نگهداری از کاکتوس در تابستان و یا دیگر فصل های سال آشنایی دارید؟ بسیاری افراد کاکتوس را با صفت می شناسند و به همین علت هم نسبت به خرید آن اقدام می کنند. از طرف دیگر کاکتوس ها انواع مختلفی دارند و بسیار متنوع هستند. مخصوصا برای هدیه دادن های کوچک، گزینه بسیار خوبی به نظر می رسند. اما این که چطور از کاکتوس نگهداری کنیم که دچار کم آبی یا پر آبی نشود، چه خاکی برای این طیف گل ها مناسب است، یا چقدر نور باید به کاکتوس برسد، مواردی است که خیلی ها از آن بی خبر هستند. در نتیجه کاکتوس در مدت کوتاهی ممکن است از بین برود. در این مقاله از سرویس در به اصول نگهداری کاکتوس در تابستان می پردازیم.

12 نکته مهم نگهداری کاکتوس در تابستان از آبیاری تا نور مناسب

نگهداری کاکتوس در تابستان

اهمیت زیادی دارد. نگهداری کاکتوس در منزل، محیط کار یا نگهداری کاکتوس در حیاط شباهت های زیادی دارد. حتی برای انواع مختلف کاکتوس مثل کاکتوس تیغ دار، کاکتوس بذری، کاکتوس خکمک و انواع دیگر، کافی است برخی موارد را رعایت کنید تا به خوبی از عهده این کار بربیایید.

بهترین فصل برای نگهداری و رشد کاکتوس

برخلاف برخی از گیاهان یا گل ها که در هوای خنک یا معتدل باید کاشته شوند، بهترین فصل برای رشد و بزرگ شدن کاکتوس، فصل بهار و اوایل تابستان است. البته اگر در منطقه ها گرمسیر زندگی می کنید، باید بدانید که هر کاکتوسی مناسب منطقه زندگی شما نیست.

کاکتوس ها انواع گوناگونی دارند و بسکمک از کاکتوس های خانگی که در منزل یا حیاط خانه ها نگه داشته می شوند، متعلق به آب و هوای کوهستانی هستند یا معتدل و کم آب هستند. بنابراین در هر فصلی از سال که هستید، باید شرایط مشابه با آب و هوای منطقه ها زندگی کاکتوس را فراهم کنید تا به خوبی از پس نگهداری کاکتوس بر بیایید.

نور مناسب برای نگهداری از کاکتوس در تابستان

به کاکتوس ها اجازه دهید تا در معرض نور خورشید قرار بگیرند و از گرما لذت ببرند، البته نه بیش از حد. این گیاهان از قرار گرفتن در مجاورت نور خورشید لذت می برند و در نور مستقیم رشد خوبی را تجربه می کنند. بنابراین آنها را در گرم ترین و آفتابی ترین گوشه خانه خود قرار دهید.

اگر پاسیو یا حیاط آفتاب گیر دارید، در تابستان آن ها را به آنجا منتقل کنید. حتی وقتی دمای هوا در شب بالاتر از 50 درجه فارنهایت باشد، می توانید آن ها را بیرون ببرید. در این مواقع به خوبی متوجه سرعت گرفتن فرایند رشد آنها در مقایسه با وقتی که در خانه هستند، خواهید شد.

در حالی که کاکتوس ها باید هر روز به اندازه زیادی در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. ولی باید توجه داشته باشید که نور خورشید را بیش از حد دریافت نمی کنند چون کاکتوس ها در این صورت ممکن است آفتاب سوخته شوند. در حالی که آنها عاشق خورشید هستند، می توانند زرد یا قهوه ای شوند و اگر این رخ داد، کاکتوس را از منبع نور یا جلوی آفتاب بردارید تا خنک شود.

روش صحیح آب دادن به کاکتوس در تابستان

کاکتوس ها به خاطر زنده ماندن بدون آبکمک زیاد، شناخته شده هستند، چون آب را در ساقه هایشان نگه می دارند. با این حال، این بدان معنا نیست که اصلا نیازی به آبکمک ندارند. حتما هر هفته، یک بار خاک کاکتوس را بررسی کنید. اگر سطح خاک تا عمق 2 تا 3 سانتی متری آن خشک بود، وقت آن است که به گیاه آب بدهید.

بیشتر مردم به خاطر آبکمک بیش از حد کاکتوس ها، باعث مرگ آن ها می شوند. این کار منجر به پوسیدگی ریشه و پوسته پوسته شدن آن می شود. در این حالت رنگ گیاه، زرد شده و ساقه ها مثل چوب پنبه ، تو خالی و پوک می شوند. باید مطمئن شوید که سطح روی خاک کاکتوس ها، در فاصله زمانی بین آبکمک ها کاملا خشک شده است.

چند روز یک بار به کاکتوس آب بدهیم؟

اگر خاک به خوبی زهکشی شده باشد، کاکتوس فقط هر 10 تا 14 روز در طول ماه های تابستان به آب نیاز دارد. اگر متوجه چین و چروک های روی کاکتوس خود، به خصوص در ناحیه پایه گیاه هستید، این یعنی کاکتوس، در شرایط خوبی نیست. یا به گیاه، زیادی آب داده اید یا زیادی کم آب است.

چقدر به گلدان آب بدهیم؟

نکته مهم دیگر در مورد نگهداری از کاکتوس در تابستان این است که بعد از آبکمک، آب اضافی را از زیرگلدانی یا نعلبکی خالی کنید. چون ماندن آب در پای گلدان می تواند منجر به پوسیدگی شود، حتی شاید در این مواقع لاروهای انگل هم در این محیط رشد کنند.

روی برگ گل های کاکتوس آب نپاشید

آبپاشی روی برگ کاکتوس، مخصوصا ساکولنت باعث ایجاد لک و سوختگی روی برگ ها می شود. حتی ممکن است به خاطر پاشیدن آب روی آنها و تهویه نامناسب، گیاه مریض شود. بنابراین توصیه می شود که حتما در هنگام آبکمک، روی خاک را آب بپاشید و از ریختن آب روی برگ ها خودداری کنید.

آبکمک کاکتوس ها از نظر اندازه

شاید جالب باشد بدانید که کاکتوس های کوچک، نسبت به انواع بزرگ، به آب بیشتری نیاز دارند. چون گلدان کاکتوس های کوچک، معمولا اندازه کوچکی هم دارد و آب موجود در آن، زودتر تبخیر یا مصرف می شود. در ضمنً کاکتوس های بزرگ تر، اندازه بیشتری آب در خود نگه می دارند و در برابر کم آبی مقاوم تر هستند.

خاک مناسب برای کاکتوس

خاک مناسب و سرشار از مواد مغذی، کلید رشد کاکتوس است. پس مطمئن شوید که هنگام کاشت کاکتوس ها از ترکیب مناسب خاک استفاده می کنید. کاکتوس ها خاکی را ترجیح می دهند که شامل ماسه و سنگ بیشتری باشد تا آب را تخلیه کند. در نتیجه بستر گیاه، خشک می ماند و از پوسیدگی ریشه جلوگیری می شود.

کاکتوس های مقاوم را انتخاب کنید

در مورد کاکتوس ها، انواع مختلفی از آن ها را می توانید انتخاب کنید. ولی انواع کاکتوس خاردار علاوه بر این که زیبایی خاصی دارد، برای کسانی که می خواهند زمان محدودی را به مراقبت کردن از گیاهان اختصاص دهند، مناسب است. این گیاه را پشت یک پنجره رو به جنوب شرقی یا غربی قرار دهید تا نور کامل را در بهار تا پاییز دریافت کند.

موقع دست زدن و انتقال کاکتوس ها احتیاط کنید

برخی کاکتوس ها روی سطح خود، خارهای ریز و ظریفی دارند که با کوچک ترین تماس، در پوست فرو می فرایند و بیرون آوردنشان هم اصلا کار ساده ای نیست. بنابراین اگر می خواهید برای نگهداری از کاکتوس در تابستان، آن ها را جابه جا یا خاک گیاه را بررسی کنید، مراقب باشید که دست هایتان آسیب نبیند. در این مواقع از دستکش های محافظ با حتی انبرهای آشپزخانه می توانید کمک بگیرید.

نحوه صحیح کود دادن به کاکتوس ها در تابستان

یکی از راه های مراقبت و نگهداری از کاکتوس در تابستان، کود دادن و تغذیه کردن بستر آن ها است. در فصل تابستان به کاکتوس ها و ساکولنت ها، کودهایی با ازت پایین و پتاس بالا بدهید. هر یک ماه یک بار آن ها را کوددهی کنید. البته تابستان، فصل خواب برخی کاکتوس ها مثل لیتوپس یا سنگی است و نباید به آن ها کود بدهید. حتی باید اندازه آبکمک این گونه ها را هم کاهش دهید.

علاوه بر اهمیت خاک، مهم است از کودهایی که مخصوص کاکتوس ها هستند، استفاده کنید. در این صورت خیالتان راحت است که آنها به اندازه کافی مواد مغذی دریافت می کنند. همچنین می توانید از کودهای مشخص شده برای ساکولنت ها (نوعی از کاکتوس ها) استفاده کنید. طبق دستورالعملی که روی بطری یا پاکت کود، آورده شده است، آن را رقیق کنید. برای این کار ابتدا کاکتوس را آبکمک کنید و سپس کود را روی خاک مرطوب بپاشید تا ریشه ها نسوزند.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کود باغچه و گلدان در خانه

پیوند و قلمه زدن کاکتوس ها در تابستان

تابستان همچنین بهترین فصل برای تکثیر و پیوند زدن کاکتوس است. در این فصل، به خاطر این که این گیاه به خوبی رشد می کند و گل می دهد، می توان اقدام به قلمه زدن آن کرد. حتی در این فصل بیشتر کاکتوس ها شروع به گلدهی می کنند و می توان با گرده افشانی، از آنها بذر تهیه کرد.

سوالات متداول

هر چند روز یک بار باید به کاکتوس آب داد؟

هر هفته، یک بار خاک کاکتوس را بررسی کنید. اگر سطح خاک تا عمق 2 تا 3 سانتی متری آن خشک بود، به آن آب بدهید. معمولا 10 تا 12 روز یک بار حتما باید به کاکتوس آب بدهید.

چه خاکی برای کاکتوس خوب است؟

کاکتوس ها خاکی را ترجیح می دهند که شامل ماسه و سنگ بیشتری باشد تا آب اضافی را تخلیه کند و ریشه نپوسد. برای ترکیب خاک مناسب برای کاکتوس ها، اگر تجربه چندانی ندارید، می توانید از گل فروشی ها اطلاعات بیشتری بگیرید.

منبع: southernliving

منبع: افق کوروش
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 248

به "12 نکته مهم نگهداری کاکتوس در تابستان از آبیاری تا نور مناسب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 نکته مهم نگهداری کاکتوس در تابستان از آبیاری تا نور مناسب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید