کارت واکسن؛ یکی از شروط ورود به ایران

به گزارش کلوب فارسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به 32 جهش در واریات اُمیکرون کرونا و سرعت بیماری زایی آن، در عین حال بر لزوم واکسیناسیون علیه این بیماری در واکسن نزده ها تاکید نمود و گفت: اکنون همه انواع واکسن در کشور موجود است و ذخیره 50 روز آینده را هم داریم.

کارت واکسن؛ یکی از شروط ورود به ایران

به گزارش ایسنا، دکتر کمال حیدری در حاشیه همایش رهاورد ملی خدمت؛ 100 روز توفیق خدمت، 100 میلیون دز تزریق سلامت، در جمع خبرنگاران، با تشکر از همراهی مردم در زمینه واکسیناسیون علیه کرونا گفت: حدود 83 درصد جمعیت هدف بالای 12 سال، واکسن کرونا دریافت کردند و این باعث شد مردم پایه ای از ایمنی داشته باشند و این مقداری از آسیب های بستری و فوت را کاهش داد. البته نه اینکه واکسن همه مسائل را برطرف کند، اما برترین استراتژی است. در کنار آن بحث رعایت دستورالعمل ها بسیار برای ما اهمیت دارد. همان تعداد محدودی که واکسن را دریافت نکردند، بیشتر در خطر هستند و اگر ویروس در گردش باشد چه بسا کسانی که واکسن زدند هم ممکن است مبتلا شوند.

در بحث رعایت پروتکل های بهداشتی شرایط چندان خوبی نداریم و حدود 47.6 درصد رعایت دستورالعمل های بهداشتی است که نگران نماینده است.

وی اضافه نمود: در کشور های اروپایی که واکسیناسیون از ما بالاتر هم بود با این خیال اقدام به بازگشایی هایی کردند و موج ششم در آن کشور ها رخ داد. خوشبختانه ما موج ششم نداشتیم، ولی اگر فعالیت ها به وسیله مردم کنترل نگردد، نمی توان موضوع را چندان مدیریت کرد و نقش مردم در خودمراقبتی مهم است. الان افراد بالای 60 سال و بیماران خاص باید برای دریافت دز سوم مراجعه نمایند که یکی از راه های مقابله با موج بعدی همین موضوع است.

حیدری ادامه داد: آخرین جهش کرونا که در آفریقای جنوبی مشاهده شده است، عجیب و غریب است از این باب که 32 جهش در این سویه تازه مشاهده شده است که سرعت بیماری زایی آن و درمانش را اندکی سخت تر می نماید. آنچه که همکاران ما موظف بودند همکاری با وزارت خارجه بود که مراوده با کشور های آلوده به این سویه تازه را متوقف نمایند. همه فعالیت های اجتماعی شروع شده است و مردم باید خودشان هم رعایت نمایند.

وی اضافه نمود: اگر فردی بیماری زمینه ای و چاقی مفرط دارد و به عنوان مثال می داند ممکن است پروتکل ها به درستی در مترو رعایت نگردد باید از حضور در آن محل خودداری کند و سعی کند در محل پرتردد نباشد. مقدار استفاده از ماسک 50 درصد است و این امر باید اصلاح گردد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، ادامه داد: از دانشگاه های علوم پزشکی خواستیم برای اطلاع رسانی به مردم برنامه ریزی نمایند که توزیع واکسن ها معین باشد. تعداد مراکز واکسیناسیون 1322 مرکز است که سهمیه ها فرق دارد و دانشگاه ها باید اطلاع رسانی صحیح انجام دهند. الان همه انواع واکسن در کشور موجود است و ذخیره 50 روز آینده را هم داریم.

او درباره شرایط ورود مسافران به کشور ادامه داد: یکی از شرایط ورود به کشور کارت واکسن است و طبیعتا مراجعه به کشور از کشور های آلوده حساسیت بیشتری برایمان دارد و اگر فرد علائم داشته باشد آنالیز شده و از او تست گرفته می گردد و وزارت راه و ترابری مکانی برای قرنطینه افراد آلوده در نظر گرفته است و اگر مجددا تست فرد منفی گردد می تواند از قرنطینه خارج گردد.

وی درباره نیروی انسانی در حوزه بهداشت نیز گفت: کمبود نیروی انسانی در مجموعه ما یک مسئله اساسی است که در ستاد ملی کرونا مطرح شد. تکالیف ما در حوزه بهداشت سنگین و نیرو ها محدود است و این یک نقطه ضعف ما است و دستور آن بود که جلسه ای با وزارتخانه های راه و کشور بگذاریم که مراقبت های مرزی را تقویت کنیم و بر همین اساس قرار شد بر نظارت بر فرودگاه امام و 82 پایگاه مرزی دیگر اهتمام ورزیم.

منبع: فرارو
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 163

به "کارت واکسن؛ یکی از شروط ورود به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارت واکسن؛ یکی از شروط ورود به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید