چرا سرماخوردگی در زمستان به سراغ مان می آید؟

به گزارش کلوب فارسی، یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: هوای سرد سبب می گردد بعضی از عملکرد ها سلول های دفاعی کاهش یابد.

چرا سرماخوردگی در زمستان به سراغ مان می آید؟

سیاوش وزیری، متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در شرح علل سرماخوردگی بیشتر در فصول سرد سال، اظهار کرد: انسان در دستگاه تنفسی خود یک لایه مخاطی با قابلیت ها پاک کنندگی دارد وقتی ویروس، میکروب ها یا ذرات معلق در هوا روی سطح مژک های این مخاط قرار می گیرد با فرایند عطسه و سرفه بیرون رانده می گردد.

وی ادامه داد: هوای سرد سبب کم شدن حرکت این مژک ها می گردد و علاوه بر کاهش جریان این مخاط، اندازه ترشحات افزایش می یابد در نتیجه مدت ماندگاری میکروب ها و ویروس ها روی مژک ها بیشتر می گردد.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری توضیح داد: هوای سرد سبب می گردد بعضی از عملکردها سلول های دفاعی کاهش یابد معمولا در این هوا عملکرد سیستم ایمنی یا سلول های که عوامل بیگانه را از بین می برند، کم تر می گردد.

وی افزود: در هوای سرد افراد عمدتا در مکان های سربسته، کوچک و بدون تهویه در کنار هم هستند و با عطسه و سرفه فرد آلوده و چرخش عوامل بیماری زا در محیط، افراد دیگری هم آلوده می شوند.

وزیری گفت: سیستم های گرم کننده مورد استفاده در سرما سبب خشک شدن هوا می گردد، خشکی و سردی هوا سبب انتشار بهتر ویروس ها می گردد حتی خیلی از ویروس ها سرماپسند هستند و عمدتا در این شرایط در هفته ها و ماه های سرد سال عفونت تنفسی ویروسی بیشتر می گردد.

منبع: مشرق

منبع: فرادید
انتشار: 21 دی 1401 بروزرسانی: 21 دی 1401 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 331

به "چرا سرماخوردگی در زمستان به سراغ مان می آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سرماخوردگی در زمستان به سراغ مان می آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید