نقش ایران در کمیته بررسی تشعشعات هسته ای غیر قابل انکار است

به گزارش کلوب فارسی، معاون رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: نقش موثر ایران در کمیته علمی بررسی اثرات تشعشعات اتمی (آنسکِر) کاملاً مشهود و غیرقابل انکار است.

نقش ایران در کمیته بررسی تشعشعات هسته ای غیر قابل انکار است

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا کاردان معاون رئیس سازمان انرژی اتمی با تشریح فرایند عضویت جمهوری اسلامی ایران در کمیته علمی بررسی اثرات تشعشعات هسته ای و ارتقای آن از شرایط ناظر به عضویت دائم، با بیان اینکه نقش ایران در کمیته بررسی تشعشعات هسته ای غیر قابل انکار است، گفت: با پیگیری های مکرر مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور در سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه، در سال 2017 درخواست ایران جهت عضویت در کمیته مذکور به همراه سه کشور نروژ، امارات متحده عربی و الجزایر پذیرفته شد.

وی افزود: بر اساس قطعنامه 76/72 مجمع عمومی سازمان ملل متحد از کشور های متقاضی درخواست شد تا یک نفر دانشمند مرتبط را به عنوان ناظر برای یک دوره 4 ساله معرفی کنند تا بر اساس روش اجرایی عضویت در کمیته و بر مبنای حضور مفید و مؤثر کشور های عضو در فعالیت ها، پس از دوره 4 ساله، در مورد عضویت دائمی آن ها تصمیم گیری شود.

معاون رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه با بهره گیری از ظرفیت های ملی و دانشمندان ایرانی در کارگروه های فنی کمیته مشارکتی فعال و اثربخش داشته ایم، افزود: سطح و کیفیت مشارکت جمهوری اسلامی ایران در برنامه های این کمیته به گونه ای بود که تعجب و حیرت اعضای کمیته را برانگیخت. به طوری که به اذعان همگان حضور ایران در کمیته می تواند کیفیت فعالیت ها را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

کاردان گفت: در شصت و هشتمین جلسه کمیته در سال 2021 و پس از گذشت 4 سال از حضور اعضای ناظر، بررسی عضویت دائم چهار کشور ناظر از جمله ایران در دستور کار کمیته قرار گرفت؛ در این جلسه که به صورت مجازی برگزار گشت، گزارش فعالیت های اجرا شده از طریق ایران در چهار سال گذشته ارائه و در سرانجام پیشنهاد عضویت دائمی ایران در کمیته علمی اثرات تشعشعات هسته ای با اجماع مورد موافقت قرار گرفت.

وی با یادآوری اینکه عضویت دائمی در کمیته علمی اثرات تشعشعات هسته ای باید در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب برسد، توضیح داد: علی رغم تلاش های چند کشور جهت به تعویق افتادن عضویت دائمی ایران و حذف این بند از قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل، با تلاش ها و رایزنی فشرده دیپلماتیک وزارت امور خارجه و همچنین اقدامات اثربخش علمی، پژوهشی و سابقه درخشان گزارش های ایران و همچنین با حمایت کامل دانشمندان عضو کمیته، خوشبختانه عضویت ایران به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید و جایگاه ایران در این نهاد بین المللی از شرایط ناظر به عضویت دائم ارتقا یافت.

این کمیته علمی در سال 1955 با هدف جمع آوری و ارزیابی اطلاعات در مورد آثار تشعشعات اتمی بر انسان و چگونگی مقابله با اثرات تشعشعات و نگرانی ناشی از آزمایش های سلاح اتمی، بر اساس قطعنامه 913 مجمع عمومی سازمان ملل تشکیل شد. آنسکر در زمان تأسیس 15 عضو داشت و در سه بازه زمانی اعضای خود را به 27 کشور افزایش داد که با عضویت دائم ایران و سه کشور دیگر، تعداد اعضای کامل آن به 31 عضو افزایش پیدا می کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 دی 1400 بروزرسانی: 30 دی 1400 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 69

به "نقش ایران در کمیته بررسی تشعشعات هسته ای غیر قابل انکار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش ایران در کمیته بررسی تشعشعات هسته ای غیر قابل انکار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید