ممنوعیت کامل استفاده از کیسه های پلاستیکی در کانادا تا آخر سال 2021

به گزارش کلوب فارسی، اگر به عنوان مسافر بخواهید سال 2021 سری به کانادا بزنید احتمالا دیگر محال است پلاستیک های یک بار مصرف را مشاهده کنید. جدیدترین خبرها حکایت از این دارند که تا انتهای سال 2021 استفاده از کیسه های پلاستیکی در کانادا ممنوع خواهد بود؛ به بیان دقیق تر استفاده از کیسه های پلاستیکی که هنگام خرید استفاده می شوند، نی نوشیدنی ها، ظروف یک بار مصرف و حتی کفش هایی که از پلاستیک هایی ساخته شده اند که بازیافتشان سخت است تا انتهای سال 2021 در سراسر کانادا ممنوع خواهد بود.این اقدام در راستای برنامه بزرگتر کانادا برای حذف کامل زباله ای پلاستیکی تا سال 2030 است.

ممنوعیت کامل استفاده از کیسه های پلاستیکی در کانادا تا آخر سال 2021

وزیر محیط زیست کانادا آقای جاناتان ویلکینسون گفته است آلودگی پلاستیکی محیط زیست و طبیعت ما را تهدید می کند. این آلودگی در تمامی ساحل های کانادا قابل مشاهده است. برنامه دیگر این است که پلاستیک در اقتصاد بماند اما از محیط زیست خارج شود. گفتنی است سال گذشته این نخست وزیر کانادا جاستین ترودو بود که برای اولین بار از برنامه کانادا جهت ممنوعیت این نوع وسائل پلاستیکی خبر داد و آن را مسئله ای که نمی توان از آن صرف نظر کرد نامید.

علاوه بر این، ویلکینسون گفته است که پلاستیک های یک بار مصرف سه مشخصه کلیدی دارند که باعث می شود ممنوعیت آنها مد نظر قرار گرفته شود. یکی اینکه پلاستیک های یک بار مصرف برای محیط زیست مضر هستند؛ دوم اینکه بازیافت آنها سخت یا بسیار هزینه آور است و سوم اینکه جایگزین هایی برای آنها وجود دارد. آنگونه که دولت کانادا اعلام کرده است کانادایی ها سالانه بیش از 3 میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می کنند که از این میان تنها 9 درصد بازیافت می شوند. وزیر محیط زیست کانادا می گوید باقی زباله ها وارد زمین و محیط زیست می شوند.

با اینکه مقررات نو تا سال 2021 اجرایی نخواهند بود اما دولت کانادا مقاله ای تهیه کرده و در آن از برنامه خود جهت ممنوعیت پلاستیک سخن گفته و نظر مردم را جویا شده است. مقاله مورد نظر 9 دسامبر سال جاری منتشر خواهد شد.

کرونا، ماسک و دستکش های پلاستیکی

حالا که کل جهان با کرونا درگیر است لوازم خودمحافظتی نظیر ماسک و دستکش به جزء لاینفک زندگی هرروزه مردم تبدیل شده است. آقای ویلکینسن در این زمینه قدری بیشتر توضیح داده و گفته است که ممنوعیت استفاده از پلاستیک های یک بار مصرف شامل ماسک و دستکش و سایر لوازم پلاستیکی کاربردی در محیط پزشکی/درمانی نمی شود. با این وجود گفته است که دولت گوشه چشمی هم به مشکلاتی که ماسک ها و تجهیزات پزشکی پلاستیکی برای محیط زیست ایجاد می کنند دارد.

او در ادامه گفته است که ما ملاحظت آلودگی هوای ناشی از تجهیزات پزشکی پلاستیکی را در شورای وزرای محیط زیست کانادا که در ابتدای تابستان سال جاری دیدار داشتند مطرح کردیم. ما همراه با استان ها و منطقه ها کانادا خود را متعهد به همکاری با صنعت کردیم تا از دفع مناسب تجهیزات پزشکی پلاستیکی و عدم ورود آنها به محیط زیست طبیعی مان اطمینان حاصل کنیم. ما همچنین راه حل هایی را برای بازیافتن این تجهیزات (ماسک و دستکش) به نحو ایمن بررسی می کنیم و امکاناتی را فراهم می کنیم تا برخی از آنها قابل تجزیه در طبیعت شوند.

منبع: ویزا موندیال
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 123

به "ممنوعیت کامل استفاده از کیسه های پلاستیکی در کانادا تا آخر سال 2021" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت کامل استفاده از کیسه های پلاستیکی در کانادا تا آخر سال 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید