سرمایه های موسیقی نواحی در جشنواره موسیقی جوان حضور دارند

به گزارش کلوب فارسی، تهران (پانا) - جابر اطاعتی که داوری بخش نواحی جشنواره موسیقی ملی جوان را برعهده دارد، معتقد است که شرکت کنندگان در بخش نواحی جشنواره ملی موسیقی جوان، سرمایه های موسیقی کشور هستند.

سرمایه های موسیقی نواحی در جشنواره موسیقی جوان حضور دارند

به گزارش روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، اطاعتی درباره وجود بخش نواحی در جشنواره ملی موسیقی جوان گفت: سال جاری از نکات جالبی که در بخش نواحی دیدم این بود که برای نواختن سازهای یکی از نواحی، از فرهنگ موسیقایی یکی دیگر از نواحی بهره می گیرند، بخصوص در ریتم ها.

داور بخش نواحی جشنواره پانزدهم در این باره گفت؛ به عنوان نمونه با سازهای منطقه آذربایجان ملودی هایی در جشنواره ملی موسیقی جوان به وسیله جوانان نواخته می شد که مثلا از ریتم موسیقی کردی برخوردار بود.

این استاد موسیقی نواحی، ادغام فرهنگ موسیقایی اقوام را جالب و حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: این شیوهای نوازندگی مرزهای موسیقایی را بر می دارد و پیوند بین موسیقی نواحی مختلف را عمیق تر می نماید.

وی اضافه نمود: جشنواره موسیقی جوان در بخش نواحی، سرمایه ای برای جشنواره موسیقی نواحی محسوب می گردد و آن جشنواره می تواند از جشنواره ملی موسیقی جوان به خوبی تغذیه کند.

او تاکید نمود: خوشبختانه هر سال فارغ از افت و خیز سطح کیفی جشنواره پا پدیده هایی روبرو هستیم که می توانند اتفاقات خوبی را در آینده موسیقی کشور رقم بزنند؛ کسانی که در هر شرایطی تمرین می نمایند، ورزیده می شوند و راهشان را به برترین شکل و هدفمند ادامه می دهند.

این داور بخش موسیقی نواحی شاخه موسیقی آذربایجان درباره شرکت نمایندگان این دوره از جشنواره گفت: متاسفانه کیفیت کار شرکت نمایندگان چندان قابل توجه نبود. به نظر می رسید انگیزه ها از بین رفته است و این نمی تواند هیچ دلیلی داشته باشد به جز شیوه ویروس کرونا و تعطیلی برنامه های هنری.

این مدرس موسیقی با اشاره به تعطیلی برنامه های هنری و خانه نشینی هنرمندان گفت: وقتی کنسرت برگزار نگردد، برنامه های هنری تعطیل باشند و هنرمندان فرصت دیده شدن نداشته باشند انگیزه ای نخواهند داشت.

اطاعتی به دو سالی که زیر سایه شوم کرونا گذشت اشاره نمود و شرح داد: سال گذشته هم اجراها به خوبی دوره های قبل نبود اما سال جاری ناامیدی شرکت نمایندگان بیشتر از سال قبل بود و این طبیعی است چون برترین های جشنواره هم بعد از موفقیت و بدست آوردن رتبه و جایزه، خانه نشین شدند و فرصتی نبود که هنرشان را به نمایش بگذارند.

این آهنگساز و نوازنده ویولن، کمانچه و آکاردئون امیدوار است فرصتی فراهم گردد که این برگزیدگان بتوانند خودشان و هنرشان را به نمایش بگذراند و حتی اساتید و حرفه ای ها هم به میدان بیایند.

اطاعتی گفت: با تداوم جشنواره موسیقی و توقف شیوع ویروس کرونا، این احتمال بسیار قوی است که سکون و رکود این دو سال جبران گردد و دوباره شور و هیجان به جشنواره برگردد.

او شرح داد: اگر دوباره امکانی برقرار گردد که شرکت نمایندگان بتوانند روی صحنه اجرا نمایند، برنامه های هنری از سر گرفته شدند، جشنواره مراسم اختتامیه و حتی افتتاحیه داشته باشد، برترین های سال های قبل در افتتاحیه برنامه اجرا نمایند، اتفاقات خوبی رخ خواهد داد و روحیه شرکت نمایندگان تقویت خواهد شد و جشنواره به روزهای اوجش بازخواهد گشت.

اطاعتی البته این را هم گوشزد می نماید که برگزاری جشنواره موسیقی جوان در این شرایط بسیار مفید بود، باید شکر گزار بود چرا که این جشنواره اجازه نداد آسیب بیشتری به هنر موسیقی و علاقمندان به این هنر وارد گردد.

داور بخش موسیقی نواحی در سرانجام از وجود استثنائات قابل توجه هم در این دوره از جشنواره اطلاع داد و گفت: در بخش آواز گروه سنی الف با استقبال قابل توجهی روبرو شد و تعداد زیادی شرکت نماینده داشتیم که سطح کیفی خوبی هم داشتند

*درخشش برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان در خارج از کشور

به گزارش روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، شهریار صدیق داور بخش موسیقی نواحی جشنواره پانزدهم در شاخه موسیقی آذربایجان درباره داوری آثار شرکت نمایندگان گفت:تمرکز جوانان به موسیقی سنتی و ملی خودشان برای آینده موسیقی کشور بسیار اهمیت دارد که این توجه و تمرکز ماحصل جشنواره موسیقی جوان است چرا که طی سالهای اخیر در بین نسل جوان منطقه آذربایجان تلاطم بسیاری برای یادگیری و اجرای قطعات موسیقی منطقه ایجاد شده و حس رقابت بسیار خوبی بین این نسل شکل گرفته است.مخصوصا برای رده سنی زیر 20 سال این شوق و تاثیر بیشتر است.

وی درباره سطح کیفی آثار اضافه نمود: همواره در همه دوره ها رده سنی الف بسیار خوش درخشیدند به طوری که همواره در داوری مشکل داشتیم چون رقابت آنقدر شدید بوده که معمولاً برای انتخاب کار سخت می گردد که دلیلش هم این است که این رده سنی فرصت بیشتری برای تمرین و ممارست دارند و دیگر سنین در کنار یادگیری موسیقی درگیر دانشگاه و زندگی روزمره هستند.

این داور بخش موسیقی نواحی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان با اشاره به تاثیر برگزاری جشنواره در معرفی و شناساندن موسیقی اقوام بیان داشت: شاید در هر شهری چند سال یکبار جشنواره ای برگزار گردد به همین دلیل برای بچه های شهرستان شرکت کردن در جشنواره موسیقی یک انگیزه فوق العاده ای شده است و باعث شده خیلی خوب کار نمایند.

صدیق درخصوص توجه نسل جوان به موسیقی های فراموش شده منطقه آذربایجان گفت: در این چند سالی که داور جشنواره جوان بودم اجرای قطعات فراموش شده منطقه امتیاز داوری محسوب می شد که به نظرم این توجه و جهت دادن به نسل جوان از سوی استادانشان رخ می دهد که در طول سال آنها را آماده اجرا در جشنواره می نمایند.

صدیق درباره ملاک های داوری در بخش موسیقی آذربایجان گفت: اجرای صحیح جملات، کیفیت اجرا، هم به لحاظ صحیح بودن جملات هم به لحاظ کیفیت اجرا از جمله فاکتورهای ما برای داوری است اما اگر در کنار این موارد یک هنرجو یک کار خاصی نموده و موسیقی اجرا نموده که در بین قومش در حال فراموش شدن است ؛من همواره برای او امتیاز خاصی در نظر می گیرم.

این نوازنده با بیان اینکه برگزاری جشنواره موسیقی جوان مهمترین اتفاقی است که در کشور می افتد، گفت: در طول سال جشنواره های متعددی برگزار می گردد که هر کدام اهمیت و جایگاه خاص خودشان را دارند اما از نظر من آینده موسیقی کشورمان دست نوجوانان و جوانان است و امیدوارم هر سال به لحاظ امکانات پیشرفت داشته باشه و خیلی مفصل تر انجام گردد.

صدیق در سرانجام درباره تاثیر جشنواره موسیقی جوان در کشف استعدادهای جوان گفت: بواسطه این جشنواره استعدادهایی شکوفا و کشف شده اند که توانسته اند در خارج از مرزها نیز بدرخشند . من طی سالهای اخیر بعضی برگزیدگان جشنواره را به جشنواره های کشورهای دیگر معرفی کردم که خوشبختانه در آن جشنواره ها نیز مقام آوردند.

داوری مرحله نهایی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 بهمن 1400 بروزرسانی: 14 بهمن 1400 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 86

به "سرمایه های موسیقی نواحی در جشنواره موسیقی جوان حضور دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه های موسیقی نواحی در جشنواره موسیقی جوان حضور دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید