ایجاد فضای فعالیت برای دانشجویان حوزه طب سنتی

به گزارش کلوب فارسی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص، اصلی مهم در تامین و توسعه نیروی کار در حوزه های مختلف علمی است. مسئولیتی که بخش عمده آن به دوش دانشگاه های کشور است.

ایجاد فضای فعالیت برای دانشجویان حوزه طب سنتی

صنعت گیاهان دارویی هم مانند همه صنایع کشور نیازمند تامین نیروی متخصص و کارآمد است تا در راستا توسعه یافتگی قدم بردارد. بر همین اساس، ایجاد و توسعه گرایش ها، دوره ها، رشته ها، میان رشته های تخصصی حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های گیاهی به عنوان یک هدف ملی مدنظر قرار گرفت.

همین موضوع منجر به تصویب 10 رشته تخصصی در حوزه های مرتبط با گیاهان دارویی در مقاطع مختلف تحصیلی از کاردانی تا دکتری با موافقت شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد. در این رشته ها حدود 500 دانشجو در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند.

در حوزه طب سنتی نیز با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با ایجاد دانشکده های طب ایرانی بیش از 380 دانشجو در 4 رشته تخصصی حوزه طب ایرانی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند.

گزارش ها حاکی از این است که بیش از 90 درصد فارغ التحصیلان رشته طب ایرانی در عناوین مختلف مرتبط مشغول به فعالیت هستند که این موضوع نشان می دهد جذب دانشجویان در مقایسه با نیاز جامعه پزشکی ایرانی عددی متناسب است. البته در این رشته هم مانند سایر گرایش های تخصصی، چالش عدم تناسب دانشجویان با نیاز باراز کار وجود دارد که این موضوع با تعریف رشتههای تخصصی گیاهان دارویی متناسب با آنچه که صنعت به آن نیاز دارد، قابل رفع است.

ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کنار نهادهای مرتبط ایستاده است تا با ایجاد زیست بوم فناوری و نوآوری، فضای فعالیت را برای دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته را فراهم کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 بهمن 1400 بروزرسانی: 26 بهمن 1400 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 99

به "ایجاد فضای فعالیت برای دانشجویان حوزه طب سنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد فضای فعالیت برای دانشجویان حوزه طب سنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید