اُرا؛ حلقه ای تکنولوژیکی که می داند چقدر حال مان بد است!

به گزارش کلوب فارسی، مقدار گیریِ اکسیژن خون، دمای بدن و اندازهِ آمادگی: ساعت های هوشمند چطور هر روز کامل تر می شوند.

اُرا؛ حلقه ای تکنولوژیکی که می داند چقدر حال مان بد است!

خبرنگاران | حلقه ازدواجم، یک حلقه پلاتینیومیِ ساده در انگشتر حلقه در دستِ چپم است. یک حلقه مشکی، از جنسِ تیتانیوم، در انگشت دستِ راستم نشسته است. حلقه اُرا بیش از یک سال ونیم است -با احتساب نسل قدیمی ترش که داشتم، این زمان طولانی تر می گردد که با من است. با آن می خوابم. با آن حمام می کنم؛ و اصلاً حسش نمی کنم؛ و بعضی اوقات دقیقاً همین نکته آخر است که این تکنولوژیِ قابلِ حمل را برایم مجذوب نماینده می نماید. حلقه اُرا تمام آن چیز هایی است که ساعتِ اَپل نیست و حتی چیز هایی دارد که ساعتِ اَپل باید در آینده به آن ها مجهز گردد.

بعد من هر روز اپلیکیشن گوشی ام را بررسی می کنم. این اپلیکیشن امتیازِ آمادگی ام را نشان می دهد. امتیاز خوابم را به من می گوید. به این اعداد و کلی داده ای که زیر آن نوشته شده است، خیره می شوم و از خودم می پرسم: نکنه امروز حالم خوب نیست؟

حلقه اُرا یک تکنولوژیِ قابلِ حملِ عجیب است. قیمت آن از 300 دلار آغاز می گردد. این حلقه واقعاً آرامش بخش است. به معنایی اصلاً حسش نمی کنید. من با آن تعاملی ندارم. صفحه نمایش ندارد. من را یاد تکنولوژی های قابلِ حملِ یک دهه قبل مثلِ میس فیت شاین با دیسکِ نقره ای می اندازد. صفحه نمایش یا بازخوان ندارد که در هنگام پرواز با آن مطالعه کنم، اما من برای این ها هنوز یک ساعت هوشمند دارم. اگر این طور به قضیه نگاه کنیم، حلقه اُرا چیز زائدی است. اما این حلقه می تواند کار هایی انجام دهد که حداقل ساعتِ اپل، هنوز نمی تواند.

ساعت اپل و بسیاری ساعت های هوشمند به فعالیت و اهدافِ تکمیلِ حلقه متکی هستند. میزانِ مشخصی راه بروید، میزانِ مشخصی بایستید، میزانِ مشخصی هر کارِ خاصی را انجام دهید. حلقه اُرا هم اهدافِ تکمیلی دارد، اما بسیار از معیار های میزان گیریِ روزمره آن کلی گرایانه است: امروز خوب هستین؟ آیا این روی برنامه ریزیِ امروزتان اثر می گذارد؟

ایده امتیاز های آمادگی در بیشتر ساعت های هوشمند استفاده می گردد اما، به ویژه اَپل هنوز آن ها را نپذیرفته است. حلقه اُرا با آن امتیازِ آمادگی که به شما توصیه هایی درباره گذراندنِ روزِ پیشِ رویتان می دهد، پیش کنش گرا و پویا است. ساعتِ اَپل تمایل دارد به گذشته شما نگاه کند و ببیند که شما روزتان را چطور گذرانده اید.

دستبند های هوشمندِ تناسب اندام و سلامتی بیش تر به سمتِ مدلِ اُرا گرایش پیدا نموده اند و من انتظار دارم که بقیه هم همین رویه را پیش بگیرند. یا، حداقل، این تجربه را با داده های کلی گرایانه بیش تر، تقویت نمایند.

اگر دمای بدنِ من اخیراً بالا رفته باشد یا تنفسم تغییراتی را نشان داده باشد یا اکسیژن خونم در طول شب تغییر نموده باشد، یا ضربانِ قلبم در شرایطِ استراحت افزایش یا کاهش پیدا نموده باشد، حلقه اُرا به من هشدار می دهد. این داده ها می توانند به این معنی باشند که من دارم بیمار می شوم. یا شاید فقط به استراحت احتیاج دارم. یا شاید هم غلط هشدار می دهد.

چند روز پیش بود که من انگار سرماخوردم و تب داشتم. حلقه اُرا متوجه شده بود که تنفسم در طولِ شب افزایش پیدا نموده است و دمای بدنم بالاتر رفته است. حلقه به من پیشنهاد داد که آن روز را استراحت کنم. آن روز من تست کووید دادم (منفی بود)، ولی احتیاجی نبود که حلقه به من بگوید چنین کاری کنم. با این حال، داشتنِ اپلیکیشنی که می داند شما ممکن است بیمار باشید و می تواند درباره سلامتی تان به شما بازخورد بدهد، هنوز سودمند است و توجه من به آمار و اعدادی که می گویند ممکن است حالم خوب نباشد، جلب شده است.

درواقع، سرما خوردگیِ اخیر من آزمونی عالی برای سنجیدنِ چگونگیِ ردیابیِ اعدادِ مربوط به سلامتی من به وسیله اُرا 3 بود.

آنچه اپلیکیشن درست قبل، در طول و بعد از سرماخوردگیِ من نشان داد را با شما به اشتراک می گذارم. می توانید تغییرات را، به خصوص در تعداد تنفس، دمای نسبی و ضربانِ قلب در حالِ استراحت مشاهده کنید.

امتیازِ خوابم هم تغییراتی نموده بود. ردیابی میزانِ خواب به وسیلهِ حلقه اُرا شبیه عملکردِ سایر ساعت ها و ردیاب های هوشمند است و در طی زمان متوجه شدم که این امتیاز با میزانِ سرحال بودنم در طی روز مرتبط است. به لطفِ به روزرسانیِ سیستم عامل اخیر، سیستم میزان گیری اکسیژن خون که مدت ها وعده داده شده بود، بالاخره از راه رسید. این موارد در طی شب میزان گیری می شوند و صبح روز بعد در داده های مربوط به داده های خواب به شما نمایش داده می شوند. اکسیژن خون من بین 97 تا 99 درصد متغیر است.

یک داده دیگر به شما می گوید که در طی شب سطحِ اکسیژن خون تان تا چه میزان بهینه بوده و آیا افت اکسیژن خون اتفاق افتاده است یا خیر. اما حلقه ها و ساعت ها نمی توانند به میزان پالس اکسیمتر ها که به انگشت وصل می گردد، منابع قابل اعتمادی برای میزان گیری اکسیژن خون باشند. هرچند اُرا مدعی است که حلقه او به عملکرد اکسیمتر نزدیک است. در طی چندهفته اخیر اطلاعاتِ مربوط به سلامتی من خوب بوده، اما هنوز نمی دانم می توانم به این داده ها اعتماد کنم یا نه.

نسل سومِ حلقه های اُرا را اگر در انگشتِ اشاره بیندازید، داده های دقیق تری دریافت می کنید، اما جای عجیبی برای حلقه است و من را شبیه نوازندگانِ خیابانی می نماید. من ترجیح می دهم حلقه را در حلقه انگشتر بیندازم و فکر می کنم داده های خوبی هم دریافت نموده ام. برخلافِ ساعت های هوشمند، حلقه اُرا باید به میزان انگشت تان باشد که یعنی از ابتدا باید انگشتِ مورد نظر را انتخاب کنید و حلقه را همواره در همان انگشت بیندازید. یادآوری این نکته هم بد نیست که کم کردن یا اضافه کردنِ وزن می تواند حلقه اُرا را برای انگشتِ شما کوچک و بزرگ کند. کار کردن در بیرون و رطوبت هوا نیز روی سایز حلقه اثر می گذارد. حلقه ها را را نمی توان به راحتی ساعت ها میزان دست کرد و حلقه ها بعضی اوقات مانع انجام حرکات ورزشی و فعالیت های مشابه می شوند.

نسل سوم حلقه های اُرا می تواند در حینِ ورزش ضربانِ قلب شما را میزان گیری کند، اما استفاده از آن در این موقعیت به راحتی استفاده از ساعت نیست ... و شما نمی توانید داده های تان را روی حلقه نگاه کنید.

عمر باتریِ حلقه حدوداً 4 روز است که عالی، اما فریبنده است. حلقه های اُرا هنوز به شما هشدار کم شدنِ شارژ را نمی دهند و ممکن است بدونِ آنکه متوجه شوید حلقه مدت ها خاموش باشد. ای کاش روی حلقه چراغ چشمک زنی بود که نشان می داد باتری در حالِ اتمام است. نکته دیگری که درباره حلقه اُرا باید بدانید، این است که باید هزینه اضافی بابت حقِ عضویت بدهید. حق عضویتِ اُرا ماهانه 6 دلار است که به هزینه 300 تا 400 دلاریِ قیمتِ آن اضافه می گردد. قیمت حلقه بستگی به جنس آن دارد که از نقره تا طلا و جنس های دیگر متغیر است. من بررسی های روزانه حلقه اُرا از سلامتی و خوابم را دوست دارم، زیرا این ها دقیقاً مواردی هستند که در ساعت های اُپل جای خالی شان حس می گردد. اما اَپل گفته که خیلی زود باید منتظر اضافه شدنِ این امکانات به نسلِ بعدی ساعت های هوشمند آن باشیم.

اُرا شبیه پیش بینی نماینده تکنولوژی های قابلِ حملِ آینده است، اما ممکن است همواره هم آینده شبیه چیزی که امروز پیش بینی می کنیم از آب درنیاید؛ درست مثل خیلی از دفعه های قبلی که چنین نشده است.

منبع:Cnet.com

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 22 شهریور 1401 بروزرسانی: 22 شهریور 1401 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 277

به "اُرا؛ حلقه ای تکنولوژیکی که می داند چقدر حال مان بد است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اُرا؛ حلقه ای تکنولوژیکی که می داند چقدر حال مان بد است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید