شروع واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون در بعضی استان ها

به گزارش کلوب فارسی، رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شروع واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون در بعضی استان ها اطلاع داد و گفت: در سال 1400، موارد بیماری سرخک در کشور افزایش یافت و تا اوایل آبان ماه، نزدیک به 85 مورد بیماری سرخک در کشور تایید شد.

شروع واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون در بعضی استان ها

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به نقل از وبدا، سید محسن زهرایی درخصوص شیوع بیماری سرخک و شروع واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون در بعضی استان های درگیر، اظهار کرد: بیماری سرخک یکی از مسری ترین بیماری های عفونی است که در کشور ما هم سابقه طولانی داشته و اولین دانشمندی که توانست بیماری سرخک را از سایر بیماری های بثوری افتراق دهد، محمدبن زکریای رازی بوده و این افتخار دانشمندان ایرانی است که چنین کشفیاتی در گذشته داشته اند.

وی افزود: بیماری سرخک مسائل بسیاری را برای بیماران ایجاد می نماید که برای پیشگیری از آن، فراوری واکسن سرخک در کشور ما سالهاست که انجام می گردد و با پوشش بالای واکسیناسیون، موفقیت بسیار چشمگیری در پیشگیری از ابتلای به این بیماری به دست آوردیم.

زهرایی گفت: در سال 1398 جزو سه کشور اول در منطقه خاورمیانه بودیم که تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را برای حذف بیماری سرخک در کشور دریافت کردیم و این از افتخارات نظام سلامت کشور است.

وی ادامه داد: دریافت گواهی حذف سرخک به این معنی نیست که این بیماری را دیگر نخواهیم داشت، هر زمانی که پوشش واکسیناسیون دچار آسیب گردد، احتمال بازگشت بیماری وجود دارد، علاوه براین باید دقت کنیم که بیماری در هر نقطه ای از جهان باشد، به سایر نقاط جهان نیز منتقل می گردد، مخصوصا در خصوص بیماری سرخک که سرایت پذیری زیادی دارد.

رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت توضیح داد: هم در مرزهای شرقی و هم مرزهای غربی ایران، کشورهایی قرار دارند که شیوع سرخک به علت ضعف در برنامه واکسیناسیون شان، بسیار زیاد است و به تبع ترددهایی که به داخل کشورمان انجام می گردد، طبیعتا بیماری به کشورمان وارد می گردد. در سال 99 فقط سه مورد از بیماری سرخک در کشور داشتیم، اما در سال 1400، موارد بیماری افزایش پیدا کرد و از نیمه فروردین تا اوایل آبان ماه، نزدیک به 85 مورد بیماری سرخک در کشور تایید شد، عمده این موارد نیز در استان های جنوب شرقی کشور قرار داشتند. لذا، برنامه ریزی شد که برنامه واکسیناسیون تکمیلی با واکسن ام ام آر برای بچه ها گروه سنی 9 ماهه تا هفت ساله در استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، بخش هایی از استان کرمان و کل استان هرمزگان، انجام گردد و در این راستا، حدود یک میلیون و 120 هزار کودک 9 ماهه تا هفت سال تحت پوشش خواهند بود، این برنامه از دوم آبان ماه شروع شده و پیش بینی می گردد تا هفته آینده به خاتمه برسد.

زهرایی بیان نمود: انتظاری که از مردم عزیز در منطقه ها درگیر بیماری داریم، این است که از فرصت استفاده نموده و چنانچه کودکی در این گروه سنی دارند، به مراکز و پایگاه های بهداشت مراجعه نموده و واکسن تکمیلی ام ام آر یا واکسن سرخک، سرخجه و اوریون را دریافت نمایند. این واکسن، دُز تکمیلی است و امیدواریم با این اقدام جلوی انتقال بیشتر بیماری به کشورمان گرفته گردد.

بیماری سُرخَک نوعی عفونت سیستم تنفسی است که به وسیله تنفس منتقل می گردد و به شدت واگیردار است. علائم سرخک شامل تب، سرفه، آبریزش بینی، و راش پوستی در نقاط مختلف بدن است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 آذر 1400 بروزرسانی: 29 آذر 1400 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 31

به "شروع واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون در بعضی استان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون در بعضی استان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید