آخرین تحولات مأرب یمن؛ کشیده شدن درگیری ها به نزدیکی کوه های البلق

به گزارش کلوب فارسی، منابع یمنی از پیشروی های نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن در جبهه های مأرب و محاصره آن از چند محور خبر می دهند.

آخرین تحولات مأرب یمن؛ کشیده شدن درگیری ها به نزدیکی کوه های البلق

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن لحظه به لحظه عرصه را بر نیروهای هادی تنگ تر می نمایند. نیروهای صنعا از چند محور شهر مأرب را به محاصره درآورده اند.

منابع محلی در استان مأرب اعلام کردند که نیروهای صنعا از چهار محور اصلی حلقه نظامی را بر نیروهای ائتلاف در شهر مأرب تنگ کردند.

این منابع بیان کردند: نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن با حمایت قبایل مأرب از محورهای نظامی الفلج، صرواح، النضود، العلمین، الاخشب، رغوان، مدغل و پادگاه الخنجر به سوی الرویک در جاده صافر ـ العبر پیشروی کردند.

منابع مذکور تأکید کردند: نیروهای صنعا در جریان عملیاتی در محور الفلج الغربیه خسارات و تلفات سنگینی به نیروهای ائتلاف در شرق البلق الاوسط وارد کردند.

در جریان این پیشروی ها پهپادهای نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن مراکز تجمع نیروهای ائتلاف و عناصر القاعده در منطقه الفلج را هدف قرار دادند که بر اثر آن شماری از آنها کشته و یا زخمی شدند و ادوات آنها منهدم شد.

اولین عکس از پادگان ام الریش

همزمان محسن الشامی اولین عکس را از پادگان ام الریش از یکی از مواضع مشرف به آن در جنوب شهر مأرب منتشر کرد.

در این عکس این پادگان واقع میان الجوبه و شهر مأرب به نمایش درآمده است. در این عکس بعلاوه اراضی و منطقه ها گسترده از وادی عبیده به چشم می خورد.

همزمان منابع یمنی از عملیات پیروزی پرده برداشتند که از شرق استان الجوف تا منطقه ها صحرایی واقع در شمال مأرب از سوی ارتش و کمیته های مردمی یمن اجرا شده است.

منابع میدانی اعلام کردند که نیروهای صنعا پیروز به شکستن آخرین خطوط دفاعی نیروهای ائتلاف در جبهه صحرایی گسترده شدند تا به خطی میان استان های مأرب و حضرموت برسند.

این عملیات از پادگان الخنجر در الجوف انجام شد و منجر به سیطره بر یک منطقه شد که 15 کیلومتر با خط مأرب ـ حضرموت در شرق منطقه نفتی صافر فاصله دارد.

نیروهای صنعاء با این پیشروی پیروز به قطع آخرین خطوط امدادرسانی نیروهای ائتلاف در شمال مأرب خواهند شد.

اولین گام قبایل العبدیه و تشکیل تیپ اویس قرنی

این درحالی است که منابع قبیله ای اعلام کردند که قبایل العبدیه تیپ نظامی از افراد این قبایل را با نام اویس قرنی علیه ائتلاف سعودی و عناصر القاعده مهیا نموده اند و در واقع اولین گام نظامی را به سوی آزادسازی شهر مأرب همگام با نیروهای صنعا برداشتند.

الاخبار هم در گزارشی درباره تحولات مأرب نوشت: طی روزهای گذشته نبرد شدیدی میان نیروهای صنعا و نیروهای هادی با پشتیبانی حزب الاصلاح و گروه های سلفی جذب شده از استان های جنوبی یمن، درگرفته است.

اوج این نبرد در جبهه ام ریش واقع در جنوب شهر مأرب بود. پس از آنکه نیروهای هادی در پی بازپس گیری پادگانی برآمدند که فرماندهی ائتلاف سعودی ـ اماراتی طی ماه های گذشته از آن استفاده می کرد و جایگزین اتاق عملیات نابودشده در تدواین شده بود، این نبرد رخ داد اما نیروهای هادی نتوانستند کاری از پیش ببرند.

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن با وجود حمایت هوایی گسترده ریاض از این نیروهای هادی، پیروز به پیشروی از چند محور شدند تا به منطقه الاعیرف برسند که راهبردی و مشرف به الفلج است. این منطقه به محله های جنوبی شهر مأرب مشرف است و با سقوط منطقه الفلج، نیروهای صنعا سیطره نوددرصدی بر سد مأرب از همه سمت خواهند داشت.

منابع محلی اعلام کردند که نبرد در منطقه حدفاصل میان ام ریش و البلق الشرقی جریان دارد و نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن از دو جهت در حال پیشروی هستند.

این پیشروی به نیروهای صنعا امکان مانور می دهد، جدای از آن به انتها سیطره شبه نظامیان الاصلاح بر منطقه الفلج منجر خواهد شد به ویژه که این شبه نظامیان مرتکب جنایات هولناک علیه عابران جاده صنعا ـ حضرموت شده اند.

نیروهای صنعا پیروز به تسلط بر منطقه راهبردی العمود پس از شکست دخالت هوایی سعودی شدند.

همزمان نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن پیشروی های سریع در منطقه وادی ذنه داشتند و از سه جهت پیشروی کردند و نیروهای هادی به محاصره درآمدند و از آخرین جهتهای مانده به سمت مأرب فرار کردند و مهمات پیشرفته از خود به جای گذاشتند.

قبایل علیه شبه نظامیان حزب الاصلاح

به موازات آن دسته دسته قبایل به صنعاء وارد می شوند. مرکز یمن شاهد مردان و شیوخ عشایر العبدیه و الجوبه است.

قبایل عبیده علیه حزب الاصلاح به پاخاسته و به شبه نظامیان این حزب درباره کشاندن دامنه جنگ به منطقه ها آنها هشدار داده اند. این بیانیه قبیله عبیده سلطان العراده استاندار دست نشانده سعودی در مأرب را به وحشت انداخته است و او خواهان نشست عالی امنیتی برای آنالیز این موضوع شد.

آخرین تحرکات شکست خورده نیروهای هادی

شکست های متوالی نیروهای هادی و حزب الاصلاح و همزمانی آن با نزدیک شدن قبایل مأرب به صنعا سبب شده است که ائتلاف سعودی نیروهای زیادی را از دست بدهد و حزب الاصلاح مجبور به روی آوردن به طارق صالح شده است که فرمانده موسوم به مقاومت مشترک در ساحل غربی و مورد حمایت امارات است.

شبه نظامیان حزب الاصلاح از طارق صالح خواسته اند که نیروهای خود را به حرکت درآورد تا فشار از روی حزب الاصلاح کم گردد.

منابع یمنی این تحرک را هم بی فایده دانستند زیرا نیروهای صنعا به مقدار کافی نیرو برای درهم شکستن هر حمله در هر جبهه خواه ساحل غربی یا جبهه تعز را دارند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 35

به "آخرین تحولات مأرب یمن؛ کشیده شدن درگیری ها به نزدیکی کوه های البلق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین تحولات مأرب یمن؛ کشیده شدن درگیری ها به نزدیکی کوه های البلق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید