14 مورد از ترفندهای خواب آرام در شب های گرم تابستان

به گزارش کلوب فارسی، چگونه در شب های گرم تابستان آرام بخوابیم؟ گرمای هوا در تابستان موجب کاهش کیفیت خواب و بعلاوه بی خوابی در بسیاری از افراد می گردد. به طور کلی برترین دما برای خواب راحت حدود 18 درجه سانتی گراد است. زمانی که دمای هوا بیش از حد گرم باشد، داشتن خواب راحت به یک رویا تبدیل می گردد. اما شما چقدر با ترفندهای خواب آرام در شب های گرم تابستان آشنا هستید؟ برای داشتن خواب راحت در گرمای تابستان باید به چه نکاتی توجه کنید؟ در این مقاله از سرویس در می توانید با ترفندهای ساده برای خواب راحت در هوای گرم تابستان آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص داشتن خواب تابستانی فوق العاده پاسخ خواهیم داد.

14 مورد از ترفندهای خواب آرام در شب های گرم تابستان

چرا نمی توانیم در هوای گرم بخوابیم؟

دمای ایده آل برای خواب حدود 18 درجه سانتی گراد است. به طور طبیعی دمای بدن ما در طول خواب کاهش پیدا می نماید و از همین رو قرار گرفتن در یک فضای خنک می تواند به تجربه یک خواب راحت یاری کند. بدن ما قبل از خواب هورمونی به نام ملاتونین فراوری می نماید که این هورمون موجب کاهش دمای مرکزی بدن می گردد. زمانی که دمای هوا زیاد باشد، عملکرد این هورمون با مشکل روبرو می گردد و همین امر موجب می گردد تا به سختی به خواب بروید. پیشنهاد می کنیم مقاله را مطالعه کنید.

ترفندهای خواب آرام در شب های گرم تابستان

آشنایی با ترفندهای خواب آرام در شب های گرم تابستان به شما یاری می نماید تا بتوانید خواب آسوده تری را تجربه کنید و در طول تابستان کمتر با مشکل کم خوابی روبرو شوید. به طور طبیعی بدن ما به 8 ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارد. خواب کافی موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش ابتلا به بیماری مختلفی مثل ، فشار خون و بدخلقی می گردد.

شاید روشن کردن کولر تنها راهکاری باشد که برای رهایی از گرمای تابستان به ذهنتان خطور می نماید، اما ما اینجا هستیم تا با هم یاد بگیریم چطور شبهای گرم تابستان را بدون کولر سر کنیم؟ در ادامه می توانید با ترفندهای خواب آرام و راحت در شب های گرم تابستان آشنا شوید.

1- از روتختی مناسبی بهره ببرید

شاید تا به حال چندان به این موضوع دقت ننموده باشید، اما برای داشتن خواب راحت در گرمای تابستان باید قبل از هر چیزی از یک ملحفه مناسب برای روی تخت بهره ببرید. جنس روتختی شما باید طوری باشد که هوا به راحتی آن عبور کنید.

استفاده از رنگ های روشن برای روزهای گرم تابستان ایده مناسبی است. بهتر است فکر استفاده از روتختی های جنس ساتن و پلاستیکی را از ذهنتان دور کنید و بیشتر به سراغ روتختی های نخی، پنبه ای و با الیاف طبیعی بروید.

2- پنکه را روشن کنید

جالب هستند. اما روشن کردن پنکه در شب موجب افزایش جریان هوا در اتاق خواب می گردد و به شما یاری می نماید تا خواب راحت تری را تجربه کنید. برترین نوع پنکه ها، پنکه های سقفی هستند. این پنکه ها هوای خنک را بیشتر به سمت پایین راهنمایی می نمایند و از گرم شدن هوا جلوگیری می نمایند.

در صورتی که به باد پنکه حساس هستید، می توانید پنکه را به صورت ثابت در جهت دیوار روشن کنید تا باد به صورت مستقیم به شما برخورد نکند.

3- شب ها پخت و پز را فراموش کنید

روشن کردن گاز، آرام پز و فر موجب می گردد تا دمای خانه به اندازه زیادی افزایش پیدا کند. سعی کنید در روزهای گرم تابستان برای وعده شام بیشتر به سراغ غذاهای بدون پخت مثل و نان و پنیر و … بروید. با این روش دمای خانه در شب زیاد نمی گردد و قطعاً می توانید خواب آرام تری را تجربه کنید. مصرف غذاهای سبک می تواند به خنک نگه داشتن بدن شما در طول شب نیز یاری کند.

4- آب بیشتری بنوشید

با گرم شدن هوا بدن بیشتر عرق می نماید و این موضوع معمولاً در زمان خواب افزایش اندازه تعریق پیدا می نماید. یکی از روش های طبیعی و راحت برای خنک کردن بدن، نوشیدن آب است. نوشیدن آب کافی موجب بهبود عملکرد طبیعی بدن می گردد و به افزایش حس نشاط در صبح نیز یاری می نماید. سعی کنید قبل از خواب یک لیوان آب بنوشید.

5- روی زمین بخوابید

حتماً می دانید که گرما به طور طبیعی به سمت بالا حرکت می نماید و از همین رو اگر دقت نموده باشید همواره روی تخت از روی زمین گرم تر است. اگر گرمای تابستان اذیتتان می نماید، بهتر است چند روزی را روی زمین بخوابید تا از شر گرما خلاص شوید.

6- یک سیستم خلاقانه برای افزایش جریان هوا راه اندازی کنید

جریان هوا زمانی زیاد می گردد که باد به صورت متقابل وجود داشته باشد. برای ایجاد چنین شرایطی می توانید یک پنکه را رو به پنجره روشن کنید. با این روش هوای داخل اتاق جریان پیدا می نماید و با افزایش گردش هوا می توانید خوابی راحت تر را تجربه کنید.

7- پنکه را به کولر تبدیل کنید

شاید خنده دار به نظر برسد اما یکی از ترفندهای خواب آرام در شب های گرم تابستان تبدیل کردن پنکه به کولر است. برای این کار باید تنها یک ظرف یخ جلوی پنکه قرار دهید. زمانی که باد پنکه به یخ ها برخورد می نماید، هوای اتاق کاملاً خنک می گردد. هر چند که این روش موقتی است، اما می توانید این کار را قبل از خواب انجام دهید تا هوای اتاق خنک گردد و خوابتان برود.

8- روبالشتی هایتان را در فریزر بگذارید

احتمالاً با تماشا این تیتر در دلتان می خندید، اما باید بدانید که گذاشتن ملحفه ها و روبالشتی برای چند ساعت در فریزر موجب می گردد تا شب با احساس بهتری به رختخواب بروید. برای این کار باید ملحفه ها و روبالشتی را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و برای چند ساعت در فریزر بگذارید.

9- قبل از خواب دوش بگیرید

یکی دیگر از ترفندهای خواب آرام و راحت در تابستان دوش گرفتن است. اگر قبل از خواب با آب خنک یا ولرم دوش بگیرید، دمای بدن تا اندازه زیادی کاهش پیدا می نماید و همین امر سبب می گردد تا بتوانید بدون احساس گرما و به راحتی بخوابید. دوش گرفتن در کنار خنک شدن به تجربه یک خواب آسوده در گرمای تابستان نیز یاری می نماید.

10- همه پرده ها را بکشید

تابش نور خورشید در طول روز موجب گرم شدن فضای خانه می گردد. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است صبح ها بعد از طلوع آفتاب همه پرده ها را بکشید و اجازه ندهید نور و گرما وارد خانه گردد. این روش مانع گرم شدن فضای خانه می گردد و می تواند به خنک شدن فضای اتاق در شب های گرم تابستان نیز یاری کند.

11- موقع خواب لباس خواب بپوشید

قبل از خواب بهتر است لباس هایتان را عوض کنید و یک لباس خواب با جنس مناسب بپوشید. بک لباس خواب خوب باید سبک و گشاد باشد و جریان هوا به راحتی از آن عبور کنید. بهتر است برای لباس خواب از جنس های نخی و نازک بهره ببرید. جنس ساتن و پارچه هایی که در الیافت آن ها پلاستیک به کار رفته موجب می شوند بدن عرق کند و بدن را گرم می نمایند.

12- چرت نزنید

در تابستان که شب ها سخت تر به خواب می روید، از چرت زدن در طول روز اجتناب کنید. خوابیدن در طول روز موجب می گردد تا شب ها احساس خواب آلودگی کمتری داشته باشید و دیرتر خوابتان برود. در عوض بعد از ساعت 9 اگر احساس خستگی می کنید، می توانید همه خانه را تاریک کنید و خودتان را برای خواب آماده کنید.

13- یک کیسه یخ در رختخوابتان داشته باشید

برای کاهش دمای بدن در طول شب می توانید کیسه های آب گرم را برای چند ساعت در فریزر بگذارید. سپس شب در زمان خواب آن را روی بدن و یا کنار خودتان بگذارید. این کیسه ها تا چند ساعت خنک می مانند و از گرم شدن بدن جلوگیری می نمایند.

14- اتاق را کاملاً تاریک کنید

برای داشتن خواب راحت در گرمای تابستان باید شب ها اتاق را کاملاً تاریک کنید. باور کنید احتیاجی به روشن کردن چراغ خواب نیست. زمانی که فضای اتاق تاریک باشد، بدن عملکرد طبیعی بهتری خواهد داشت. از طرف دیگر کوچک ترین وسیله الکترونیکی و چراغی می تواند موجب گرم تر شدن فضا گردد، بنابراین بهتر است فکر روشن کردن چراغ خواب را از سرتان بیرون کنید.

سوالات متداول

چطور شب های گرم تابستان را بدون کولر سر کنیم؟

برای خنک کردن فضای اتاق برای خواب راحت در تابستان می توانید یک پنکه را در مقابل پنجره روشن کنید تا هوا چرخش پیدا کند و یا با قرار دادن ظرف یخ جلوی پنکه، آن را به کولر تبدیل کنید.

برترین دمای ایده آل برای خواب چه دمایی است؟

دمای ایده آل برای خواب حدود 18 درجه سانتی گراد است.

برترین ترفندهای خواب آرام در شب های گرم تابستان چیست؟

استفاده از پنکه، پوشیدن لباس خواب خنک، قرار دادن روبالشتی در فریزر، نوشیدن آب بیشتر، خوابیدن روی زمین و مصرف غذاهای سبک و بدون پخت برای وعده شام از برترین ترفندهای خواب آرام در شب های گرم تابستان محسوب می شوند.

منابع: theactivetimes، healthline

منبع: افق کوروش
انتشار: 29 مرداد 1401 بروزرسانی: 29 مرداد 1401 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 263

به "14 مورد از ترفندهای خواب آرام در شب های گرم تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 مورد از ترفندهای خواب آرام در شب های گرم تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید