روش های پایدارسازی گود چیست؟ (8 روش مهم)

به گزارش کلوب فارسی، پایدارسازی گود یکی از مهم ترین فرایندها برای افزایش کیفیت و ایمنی کار است که شرکت های مقاوم سازی تخصصی انجام می گیرد. این عملیات در ساختمان سازی و تقویت سازه ها اهمیت فراوانی دارد و تقریباً تمامی پروژه های ساختمانی در حال احداث به عملیات خاک برداری و پایدارسازی گود نیازمندند. این فرایند به منظور افزایش مقاومت خاک و جلوگیری از ریزش آن پس از گودبرداری صورت می گیرد. روش های مختلفی برای اجرای سازه نگهبان وجود دارد که انتخاب آن ها با توجه به شرایط محیطی، مسائل مالی، نوع خاک و دیگر عوامل متفاوت بوده و بر اساس تشخیص مهندسان معین می گردد.

روش های پایدارسازی گود چیست؟ (8 روش مهم)

روش های پایدارسازی گود

همان طور که اشاره شد، عملیات پایدارسازی گود روش های متنوعی دارد که انتخاب آن ها با در نظر گرفتن عوامل مختلف صورت می گیرد. برای اجرای این تکنیک، ابتدا آزمایش خاک انجام می شود تا ویژگی های فیزیکی و مکانیکی خاک معین شود. این اطلاعات به مهندسان یاری می نماید تا طراحی مناسبی برای اجرای روش های پایدارسازی انجام دهند. آزمایش خاک شامل آنالیز های مختلفی مانند مقاومت فشاری، تراکم، و زاویه اصطکاک داخلی است که اساس طراحی و اجرای دقیق پروژه را فراهم می نماید. در ادامه، بعضی از این روش ها به تفصیل شرح داده خواهد شد.

نیلینگ

یکی از روش های بسیار مؤثر برای پایدارسازی گود، روش نیلینگ است. این تکنیک به خصوص در مناطقی که خطر رانش زمین یا خاک وجود دارد برای ایجاد ثبات در خاک به کار می رود. اساس این تکنیک بر پایه مهاربندی و پیچ کردن سنگ است و اجزای اصلی آن شامل میلگرد آجدار فولادی، آرماتور، دوغاب سیمان و شاتکریت می باشد. در این شیوه، ابتدا میخ ها را به داخل خاک فرو نموده که این امر باعث تثبیت و تقویت خاک در برابر نیروها و فشارهای کششی می شود. نیلینگ به ویژه زمانی که گزینه های مهندسی و ساخت وساز محدود باشند، بسیار کارآمد و مؤثر است.

اختلاط عمیق خاک

اختلاط عمیق خاک یا DSM یکی از روش های مؤثر بهسازی خاک در دنیا است. این روش با تقویت و بهبود معینات مکانیکی خاک، موجب افزایش مقاومت و پایداری آن می شود. با ایجاد ستون های خاک سیمانی در عمق،DSM می تواند فشارها و نیروهای وارده بر دیواره های گود را به خوبی تحمل نموده و از رانش و ریزش خاک جلوگیری کند. بعلاوه، این تکنیک قابلیت ایجاد دیوارهای پیوسته و پایدار در زیر سطح زمین را داشته که نقش مهمی در جلوگیری از جابجایی و ناپایداری خاک اطراف گود دارد.

میکروپایل

میکروپایل در پایدارسازی گود تأثیر قابل توجهی دارد. در این روش با ایجاد شمع های کوچک و مستحکم در خاک، موجب افزایش مقاومت و پایداری دیواره های گود می شود. میکروپایل ها با انتقال بارهای وارده به لایه های عمیق تر و محکم تر خاک، از نشست و جابجایی خاک جلوگیری نموده و به پایداری بیشتر سازه یاری می نمایند. این تکنیک به ویژه در شرایطی که فضای کاری محدود است یا احتیاج به تقویت سازه های موجود وجود دارد، بسیار مؤثر است. میکروپایل ها می توانند به عنوان عناصر تقویتی در کنار روش های دیگر پایدارسازی مانند نیلینگ و انکراژ به کار گرفته شده و پایداری کلی گود را بهبود بخشند.

روش دیوار دیافراگمی

دیوارهای دیافراگمی یکی از روش های مؤثر و کارآمد در پایدارسازی گود به شمار می روند. این دیوارها به علت ساختار خاص و نحوه اجرای منحصربه فردشان، مزایای زیادی دارند. در این تکنیک ابتدا حفر دیواره با استفاده از دستگاه های حفاری ویژه صورت گرفته تا محل دقیق دیوار نگهبان ایجاد شود. سپس، به طور هم زمان، محل حفر شده با ترکیبی از گل بنتونیت و سیمان پر شده تا از ریزش خاک جلوگیری شود. بعدازآن، قفسه های آرماتور که از قبل ساخته و آماده شده اند، در داخل حفره قرار داده می شوند. در نهایت، بتن ریزی با بتنی با روانی و کارایی بالا برای این مرحله استفاده می شود.

روش تاپ داون

این شیوه که به آن روش بالا-پایین نیز گفته می شود، یکی از جدیدترین و کارآمدترین روش های پایدارسازی گودهای عمیق است. در این تکنیک، گودبرداری و ساخت طبقات به طور هم زمان صورت می گیرد؛ به این صورت که با پیشرفت عملیات به سمت پایین، طبقات بالایی نیز به موازات آن ساخته شده که موجب کاهش زمان اجرای سازه می شود. اسکلت و سقف های پروژه، علاوه بر نقش اصلی خود، به عنوان سازه نگهبان نیز عمل نموده و از ریزش دیواره های خاکی جلوگیری می نمایند.

پایدارسازی گود به روش شمع

در گودبرداری به روش شمع، از شمع های از پیش ساخته یا درجا که می توانند از جنس بتن، چوب یا فولاد باشند، استفاده می شود. برای نصب شمع ها، چاه هایی با فاصله ها و قطر معین حفر شده و اگر ارتفاع گودبرداری زیاد باشد، شمع ها باید در فاصله کمتری از هم قرار گیرند. این ابزارها فشار جانبی خاک را تحمل نموده و به این ترتیب سرعت اجرای عملیات افزایش می یابد. در پروژه های شهری، این تکنیک محدودیت هایی دارد؛ به طوری که فقط می توان از شمع های درجا استفاده کرد و نوع پیش ساخته به کار نمی آیند. مزایای این روش شامل سرعت بالای اجرا، کاهش هزینه ها در پروژه های بزرگ و عدم ایجاد موانع در محیط کار است.

مقاوم سازی به روش سپرکوبی

در تکنیک سپرکوبی، ابتدا با استفاده از چکش پنوماتیک، صفحات فلزی (Sheet pile) را در داخل خاک و اطراف محدوده گودبرداری به عمق مورد احتیاج می کوبیم. این صفحات با اتصالات مخصوص به یکدیگر متصل شده و یک جداره پیوسته را ایجاد می نمایند.

سپس، با آغاز عملیات خاک برداری و رسیدن به عمق مطلوب، تیرهای پشت بند افقی را بر روی کمرکش سپرها نصب می کنیم. این اقدام به جلوگیری از حرکت خاک و به تبع آن ورق های سپر کوبیده شده به سمت داخل گود یاری می نماید. سپس، قیدهای فشاری را در جهت عمود بر صفحه های سپرها به تیرهای پشت بند افقی وصل می کنیم.

معمولاً سپرها، پشت بندها و قیدهای فشاری از جنس چوبی در عرض های کم و در خاک های غیرسست استفاده می شوند، اما در عرض های بیشتر و در خاک های سست تر، از سپرها، پشت بندها و قیدهای فشاری فلزی استفاده می شود.

سپرکوبی عموماً به سه علت انجام می شود: جلوگیری از رانش خاک، جلوگیری از نفوذ آب به محل عملیات، و مهار دیواره های گودبرداری.

پایدارسازی به روش مهار تقابل

این روش بسیار شبیه به پایدارسازی با خرپا است، با این تفاوت که در آن از المان های قائم در شمع هایی که طولشان بیشتر از عمق گود است، استفاده می شود. انتهای این المان ها با بتن به شکل گیره دار مهار می شود. پس از قرارگیری المان ها در دو طرف دیوار، با استفاده از المان های افقی و تیرها، این المان ها به هم متصل می شوند تا پایداری بیشتری ایجاد شود. مهندسان توصیه می نمایند که این شیوه پایدارسازی برای گودهای با عرض کم مناسب است و نباید در گودهای با عرض زیاد به کار گرفته شود.

قیمت اجرای پایدارسازی گود

هزینه پایدارسازی گود بسته به نوع روش انتخابی و مصالح مورد استفاده فرق دارد و نمی توان قیمت ثابتی برای آن معین کرد. هر پروژه با توجه به شرایط خاص خود احتیاجمند آنالیز دقیق و انتخاب روش مناسب است. نکته مهم در این عملیات، سپردن کار به شرکت های تخصصی و حرفه ای مانند ساناپی است تا از کیفیت و تأیید نهایی کار اطمینان حاصل شود.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق
انتشار: 29 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1403 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 450

به "روش های پایدارسازی گود چیست؟ (8 روش مهم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های پایدارسازی گود چیست؟ (8 روش مهم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید