برخی از مردم تصور می کنند که پرواز در خلاف جهت چرخش زمین، سرعت را بیشتر می کند. اما چرا این طور نمی شود؟

به گزارش کلوب فارسی، برخی تصور می کنند که پرواز در خلاف جهت چرخش زمین باعث افزایش سرعت پرواز می شود و وقتی متوجه می شوند که عملا این طور نمی شود، نمی توانند قضیه را برای خودشان توجیه کنند.

برخی از مردم تصور می کنند که پرواز در خلاف جهت چرخش زمین، سرعت را بیشتر می کند. اما چرا این طور نمی شود؟

در شبکه های اجتماعی یکی نوشته بود:

هواپیما که از شرق به غرب با سرعت 300 مایل در ساعت پرواز می کند… زمین با سرعت 1400 مایل در ساعت از غرب به سمت شرق در زیر هواپیما می چرخد… چگونه هواپیما با سرعت 1400 مایل در ساعت به مقصد خود نمی رسد؟

البته این مورد با غرض در گروه زمین مسطح نوشته شده و علاوه بر این، دراین نوشته چیزهای نادرست زیادی در مورد فیزیک اضافه شده.

برای شروع، تصور کنید به هوا پریده اید و این کار در جایی در نزدیکی در خط استوا انجام داده اید، جایی که چرخش زمین در حدود 1670 کیلومتر در ساعت است. تصور کنید که مدت زمان پرش نسبتا بلند شما 3 ثانیه باشد

انتظار دارید کجا فرود بیایید؟ اگر درک درستی از فیزیک نداشته باشد، پاسخ شما باید 1.39 کیلومتر آن سوتر در غرب باشد. تصور کنید که پرشی کنیم و حدود 1.5 کیلومتر آن طرف تر سردربیاوریم. عملا که این طور نمی شود!

در مورد سوال هواپیما هم گفته می شود که زمین زیر آن، با سرعت 1670 کیلومتر در ساعت یا 27.83 کیلومتر در دقیقه و 0.46 کیلومتر در ثانیه، حرکت می کند.

از اینکه از این چرخش زمین باعث تند شدن یا کند شدن سرعت هواپیما نمی شود نمی توان به این نتیجه رسید که زمین در حال چرخش نیست!

چرا که شما و اشیای دیگر در هنگام پرش اینرسی زمین را دارید، به همین دلیل است که وقتی به هوا می پرید یا داخل یک کامیون این کار را انجام می دهید، حدود یک کیلومتر آن سوتر فرود نمی آیید.

حرکت در هر جهت دیگر نیاز به نیرویی در آن جهت دارد (مثلاً پریدن به جلو، یا هواپیما در حال بلند کردن هر جرمی). هواپیماها خاصیت جادویی ندارند که آنها را از اینرسی معذور کند، بنابراین وقتی از زمین در حال چرخش بلند می شوند باید انرژی صرف کنند تا شما را به مقصد برساند.

سوء تفاهم دیگر این است که فرض کنیم جو ما به نوعی ساکن است در حالی که زمین در زیر آن می چرخد. اما اصلا این طور نیست. همانطور که زمین می چرخد، بیشتر اتمسفر ما را با نیروهای اصطکاک همراه آن کشیده می شوپد. اگر اتمسفر با سیاره ما کشیده نمی شد، شاهد وزیدن باد پرسرعت و دیوانه کننده و تخریب کننده هر آنچه در سطح بود، بودیم.

در واقع، پرواز به سمت غرب (بر خلاف چرخش زمین) کمی بیشتر از پرواز به سمت شرق طول می کشد. دلیل پروازهای سریعتر هنگام پرواز به سمت شرق، جریان های سریع هوا یا جت هستند که جریان های هوای باریک و سریع در جو هستند که در ارتفاعات بالا یافت می شوند.

این موضوع ارتباط کمی با چرخش زمین و همچنین گرم شدن جو از طریق خورشید دارد. هر چه به خط استوا نزدیکتر باشید، زمین سریعتر می چرخد و این بر جریان های سریع هوا تأثیر می گذارد.

بنابراین چرخش زمین (غیر مستقیم) از طریق تأثیر آن بر سرعت و جهت باد بر زمان پرواز تأثیر می گذارد. اما اصلا به این معنی نیست که به سادگی هواپیما صعود کند و منتظر بمانید تا زمین از زیر آن پچرخد.

منبع: یک پزشک
انتشار: 19 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1403 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 448

به "برخی از مردم تصور می کنند که پرواز در خلاف جهت چرخش زمین، سرعت را بیشتر می کند. اما چرا این طور نمی شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخی از مردم تصور می کنند که پرواز در خلاف جهت چرخش زمین، سرعت را بیشتر می کند. اما چرا این طور نمی شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید