آیا می توانید کاری کنید که یک نفر عاشقتان گردد؟

به گزارش کلوب فارسی، این یکی از مهمترین سوالات در رابطه با روابط عاشقانه است. تعداد زیادی از مطالعات اجرا شده ثابت می نمایند که ما واقعا می توانیم عشق را کنترل کنیم. زیرا به طور کلی، این هم درست مانند ترس، شادی، افسوس و سایر احساسات، تنها یک احساس روانی پایه ای است که اگر به خوبی نظارت گردد، قابل کنترل خواهد بود. پس چطور از روانشناسی و ترفند های روانشناختی استفاده کنیم تا دیگران را عاشق خودمان کنیم؟

آیا می توانید کاری کنید که یک نفر عاشقتان گردد؟

به گزارش روزیاتو، در واقع بهتر است این طور بگوییم که عشق ربطی به سرنوشت ندارد و ترکیبی از مکانیسم های بیولوژیکی، شیمیایی و روانی است. شما می توانید رویکرد مناسبی برای این موارد پیدا کنید و از آن ها برای اهداف خود بهره ببرید. مهم ترین چیزی که باید درک کنید این است که طرف مقابل باید حداقلِ احساس را نسبت به شما داشته باشد؛ در این صورت می توانید این احساسات را به راحتی و به سرعت به احساسات واقعی و عمیق تبدیل کنید.

1. در اولین قرار دیدار بستنی نخورید

جان برگ، روانشناس اجتماعی، که در دانشگاه ییل مشغول است، نقش پردازش ناخودآگاه بر رفتار اجتماعی را مطالعه می نماید. بعضی از مطالعات او ارتباط جالبی بین دمای بدن فرد و شرایط روانی او پیدا نموده است.

آن طور که معین شده است، وقتی بدنمان گرم است، با احتمال بیشتری با دیگران خوب و محبت آمیز رفتار می کنیم. این ترفند می تواند واقعا مفید باشد. پس این موضوع را به خاطر بسپارید و مطمئن شوید که در آینده فقط مکان ها، غذا ها و نوشیدنی های گرم را انتخاب می کنید تا هر دیداری که دارید (اعم از عاشقانه و کاری) به خوبی پیش برود.

2. مزایای تماس چشمی طولانی

زیک روبین، روانشناس دانشگاه هاروارد، مطالعه ای انجام داد تا بفهمد آیا میزان گیری عشق ممکن است یا خیر. او پاسخ را در چشم ها، یا به طور خاص، در دفعات و مدت زمانی که مردم به یکدیگر نگاه می نمایند، یافت. او دریافت که زوج هایی که عمیقا عاشقِ هم هستند، در 75 درصد مواقع در طول مکالمه به یکدیگر نگاه می نمایند و با بی میلی از نگاه کردن به یکدیگر دست بر می دارند. این در حالی است که در یک مکالمه عادی، افراد از 30 تا 60 درصد مواقع به یکدیگر نگاه می نمایند.

با این حال، نگاه کردن به چشمان یک نفر نه تنها ممکن است پیامد عاشق بودن باشد، بلکه می تواند علت آن نیز باشد. وقتی برای مدت طولانی به کسی نگاه می کنید و این کار را بار ها انجام می دهید، فکر آن شخص را گول می زنید، زیرا این کار یادآور نگاه عاشقانه است و درنتیجه فکر طرف مقابل عاشقانه در خصوص شما فکر می نماید؛ سیستم عصبی اش آغاز به فراوری فن اتیلامین می نماید که درنتیجه باعث ایجاد احساساتی می گردد که اغلب هنگام عاشق شدن داریم: احساس پرواز پروانه ها در شکم، افزایش ضربان قلب، گرم شدن کف دست و …

3. در خصوص خودتان یک چیز ناجور بگویید

بدیهی است که یک فرد صریح، بی پرده و اجتماعی شانس بیشتری برای دوست داشته شدن دارد؛ بنابراین این واقعیت عجیب و دور از انتظار نیست که اگر بدون ترس حقایق خود و زندگی تان را به اشتراک بگذارید، باعث می شوید دیگران شما را دوست داشته باشند.

4. کاری نکنید. اجازه بدهید او کاری برایتان انجام دهد

وقتی کار خوبی انجام می دهیم یا به کسی یاری می کنیم، احساس خوبی داریم، از خودمان راضی هستیم و احساسات بسیار گرمی نسبت به فردی که به او یاری کردیم احساس می کنیم. وقتی کوشش خود را توجیه می کنیم، خود را متقاعد می کنیم که طرف مقابل سزاوار این رفتار است. در نتیجه، ما یک لنگر عاطفی داریم و آغاز به دوست داشتن بیشتر آن فرد می کنیم.

از طرف دیگر، وقتی کسی کاری برایمان انجام می دهد هم خوشمان می آید. اما این مربوط به احساساتِ مختلف است و همه آن ها خیلی مثبت نیستند. ما بیشتر احساس می کنیم که به آن شخص بدهکار هستیم و باید جبران کنیم. وقتی او فردی باشد که ما واقعا دوستش نداریم، همه چیز حتی سخت تر هم می گردد؛ بنابراین باید این تأثیر روانی را در فکر داشته باشیم.

5. برای خودتان یک زبان مخفی دونفره بسازید

این مورد اشاره به شوخی های دونفره، کلمات خاص و حرکات خاصی دارد که زمانی اتفاق می افتد که افراد نقاط مشترکی پیدا می نمایند و حقیقتا به یکدیگر نزدیک می شوند. وقتی این عبارات را در ارتباطات روزمره خود پیدا کنید و آن ها را به کار ببرید، رابطه خود را به سطح کاملا جدیدی خواهید رساند که قوی تر و صمیمانه تر خواهد بود. این چیزی است که دانشمندان دانشگاه تگزاس در مطالعات خود به آن دست یافته اند. همه ما می خواهیم خاص و منحصر به فرد باشیم و این زبان مخفی به ما یاری می نماید تا احساس کنیم که یکدیگر را بهتر از هر کس دیگری می فهمیم.

6. میزان مردمک ها مهم است

در یک مطالعه اخیر، دانشمندان ارتباط بین میزان مردمک و جذابیت یک فرد را مورد تحقیق قرار دادند. به شرکت نمایندگان چهره های مختلفی نشان داده شد و از آن ها خواسته شد تا درباره گرد بودن این چهره ها قضاوت نمایند. همه صورت های گرد مردمک بزرگی نداشتند، اما نتایج نشان داد که ارتباط قوی بین جذابیت و بزرگ بودن مردمک ها وجود دارد.

البته شما نمی توانید میزان مردمک خود را عمدا تغییر دهید، اما می توانید شرایط را مناسب کنید، مثلا نور را کم کنید. به جای چراغ های معمولی از شمع بهره ببرید. یا به رستورانی بروید که به فضای رمانتیکش معروف است.

7. اغلب اوقات در کنارش باشید…، اما بعد، کاری کنید که دلتنگتان گردد

در رویاهایمان، همه ما می توانیم کسی را پیدا کنیم که دوستش داریم، درباره احساساتمان به او بگوییم و تا آخر عمر با هم خوشبخت زندگی کنیم. در دنیای واقعی، همه چیز به این آسانی نیست، به همین علت است که مردم باید تاکتیک های خاصی به کار ببرند.

البته زمانی که این احساس متقابل است، مهم است که زمان بیشتری را با هم بگذرانید؛ برای شناخت بهتر یکدیگر، شکستن یخ بین تان و ایجاد ارتباط، باید با هم وقت بگذرانید. اما روانشناسان توصیه می نمایند که پس از چند دیدار، حتی اگر دلتان نمی خواهد، فاصله کوچکی بگیرید تا از حضورتان در زندگی طرف مقابل کاسته گردد. این حرکت چندین دستاورد خواهد داشت.

از همدیگر خسته نخواهید شد (به مرور زمان، احساسات دیگر تازه نیستند و برای زنده نگه داشتن آن ها باید طوری رفتار کنید که طرف مقابل احساس کند به دست آوردنتان آسان نیست).

فرد این فرصت را پیدا می نماید که متوجه گردد این رابطه چقدر برای او خوب و مهم شده است (چیز های محدود و کمیاب همواره بیشتر مورد علاقه هستند).

می توانید کنترل احساسات خود را به دست بگیرید و بهتر و منطقی تر فکر کنید.

8. ارتباط مثبتی برقرار کنید

شما می توانید با تکرار مکرر افکار مشابه، مغز فرد مقابلتان را برنامه ریزی کنید. به همین علت است که هنگام برقراری ارتباط با افرادی که برای ما بسیار مهم هستند، انتخاب دقیق کلمات بسیار مهم است.

می توانید از این اصل برای بهبود وجهه خود بهره ببرید. هرچه خود را بهتر ارائه کنید، افکار مثبت بیشتری در فکر افراد باقی می ماند؛ و واقعا مهم نیست که شما واقعا این قدر مثبت نباشید (همه معایب خود را دارند). تنها چیزی که در اینجا مهم است این است که چه برداشتی از شما می گردد و شما می خواهید چه برداشتی از شما بگردد

منبع: فرارو
انتشار: 23 تیر 1402 بروزرسانی: 23 تیر 1402 گردآورنده: facloob.ir شناسه مطلب: 410

به "آیا می توانید کاری کنید که یک نفر عاشقتان گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می توانید کاری کنید که یک نفر عاشقتان گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید